Styl angielski ewoluował na przestrzeni lat, dlatego też obecnie domy budowane na jego wzór mogą się od siebie różnić. Zawsze jednak mają spadzisty dach i nawiązują do natury – były bowiem stawiane z tego, co znajdowało się w otoczeniu budynku, a więc i perfekcyjnie współgrały z otwartą przestrzenią. Jakie elewacje w stylu angielskim są godne uwagi?
- jakie kolory wykorzystać na kamiennej elewacji w stylu angielskim,
- czy drewniana elewacja domu w stylu angielskim to dobry pomysł,
- jak pomalować domy w stylu angielskim.
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, domy w stylu angielskim były budowane z naturalnych surowców, które akurat znajdowały się w najbliższym otoczeniu. Kamienne elewacje były więc szczególnie popularne w okolicach, w których królował wapień. Obecnie jednak do uzyskania angielskiego stylu mogą posłużyć najróżniejsze kamienie dekoracyjne.
Ważne jednak, aby trzymać się sprawdzonych zestawień. Dawniej dachy domów w stylu angielskim kryte były strzechą, więc i teraz dobrym pomysłem jest stworzenie pokrycia w odcieniach brązu. Do takiego dachu nietrudno dobrać kamienną fasadę. Elewacja w stylu angielskim może być wykonana z jasnego klinkieru lub płytek o beżowych odcieniach. Decydując się na wyłożenie ścian kamieniem, postaw na paletę barw ziemi, czyli brązy i szarości – możesz się nimi dowolnie bawić, tworząc niepowtarzalne kompozycje wykończeniowe.
Typowym elementem domów w stylu angielskim są wystające ze spadzistych dachów kominy – te warto wyłożyć takim samym kamieniem, jaki został zastosowany na elewacji budynku.
W miejscach Anglii, w których dominowały lasy, elewacje domów w stylu angielskim były wykonane z dębów lub buków. Z tego względu zazwyczaj były dość jasne, ale teraz nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać do wykończenia ścian nieco ciemniejsze odmiany drewna.
Jednocześnie można stworzyć elewację w stylu angielskim jedynie imitującą drewno. Do tego celu wykorzystaj deski kompozytowe, które dzięki domieszce mączki drzewnej lub wiórów mają naturalny wygląd, ale większość ich składu stanowią tworzywa, które zapewniają im doskonałą wytrzymałość i odporność na czynniki zewnętrzne. Jakie zestawienia kolorystyczne warto więc stosować przy drewnianych elewacjach domów w stylu angielskim? Najlepiej postawić na fasady w odcieniu drzew znajdujących się na posesji lub w otoczeniu budynku. Dowiedz się więcej z artykułu: Elewacja domu z imitacją drewna – 5 oryginalnych pomysłów.
Styl angielski jest bardzo elastyczny, dlatego domy nim inspirowane z powodzeniem mogą być murowane i wykończone tynkiem fasadowym. Najlepszym zestawieniem kolorystycznym w tym przypadku okaże się szary dach oraz jasna, najlepiej biała lub kremowa elewacja – taki efekt osiągniesz, korzystając np. z farby silikatowo-silikonowej FSS 20.
O charakterze domów w stylu angielskim zadecyduje jednak nie tylko udane zestawienie kolorystyczne – ogromną rolę odegrają tu dodatki, jak chociażby okiennice. Te nawet na murowanym domku nadadzą mu prawdziwie rustykalny charakter. Kolejnym uzupełnieniem stylu okażą się lukarny, czyli elementy architektoniczne dachowe odpowiedzialne za doświetlenie poddasza – możesz je wyłożyć drewnem lub kamieniem, by dodać otynkowanej elewacji w stylu angielskim wiejskiego klimatu.