Marzy Ci się dom, który harmonijnie wtopi się w krajobraz i będzie pięknie korespondować z bujną roślinnością w ogrodzie? Zielony kolor elewacji domu pozwoli Ci osiągnąć właśnie taki efekt. Możesz wybierać spośród wielu odcieni – od pistacjowego, przez limonkę, aż po butelkową zieleń. Zobacz 4 ciekawe pomysły, jak wykorzystać tę paletę barw w aranżacji fasady!
- jaki dach i okna pasują do zielonego koloru elewacji domu,
- jak prezentuje się drewniany dom wykończony zieloną bejcą,
- jak można połączyć różne odcienie zielonego koloru elewacji domu,
- jak wykorzystać roślinność do stworzenia zielonej fasady domu.
Barwę fasady należy dopasować do stolarki okiennej, drzwi i dachu. W przypadku zielonego koloru elewacji domu jest to nieco trudniejsze, niż przy jasnych i stonowanych odcieniach żółci czy beżu. Szukasz niezawodnego połączenia, które łatwo wkomponuje się w otoczenie? Jasne tony zieleni świetnie prezentują się z oknami w odcieniu złotego dębu i ciemnobrązowym lub grafitowym dachem. Dobrym pomysłem jest też skontrastowanie zielonego koloru elewacji domu z cokołem, pokrytym np. Tynkiem Mozaikowym TD50 w odcieniach brązu.
Odcienie zieleni efektownie prezentują się także na fasadzie domów z drewna i tych pokrytych drewnianymi panelami. Aby uzyskać klimatyczny, rustykalny wygląd elewacji, wystarczy pomalować deski zieloną bejcą. Podkreśli ona rysunek słojów i naturalną fakturę drewna, a także nada fasadzie delikatnego wybarwienia. Pamiętaj też o właściwej impregnacji – jest niezbędna, by chronić deski przed wpływem wilgoci i zmiennych warunków atmosferycznych.
Alternatywą dla fasady domu z naturalnych desek są panele elewacyjne imitujące drewno. Zobacz najciekawsze aranżacje z użyciem tego materiału: Elewacja domu z imitacją drewna - 5 oryginalnych pomysłów.
Ciekawym rozwiązaniem jest wykończenie fasady w dwóch odcieniach zieleni. Właściciel domu pokazanego poniżej postanowił zestawić ze sobą podobne tony koloru pistacjowego – jaśniejszy na większość powierzchni elewacji, zaś ciemniejszy na detale. Chcesz osiągnąć podobny efekt? Sięgnij po farby fasadowe w kolorach G-053 i G-055.
Jeśli chcesz wizualnie obniżyć budynek, pomaluj elewację górnej kondygnacji na ciemniejszy odcień. Ciekawy efekt kontrastu uzyskasz także, zestawiając zielony kolor fasady z białymi elementami konstrukcyjnymi, np. podbitką okapu dachu i drewnianym zakończeniem więźby.
Kolejna aranżacja to przykład pomysłowego podejścia do zielonego koloru elewacji domu. Uzyskanie takiego efektu – pokrycia całej ściany budynku pnączem – wymaga oczywiście czasu i odpowiedniego przygotowania. Bluszcz dodaje całości uroku i sprawia, że budynek harmonijnie „zrasta się” z krajobrazem. Rośliny wspinające się po powierzchni fasady pozytywnie wpływają na mikroklimat – pochłaniają CO2, produkują tlen i zwiększają wilgotność powietrza.
Wbrew obiegowym opiniom, pnącza nie wpływają negatywnie na stan tynku i nie powodują jego zawilgocenia. Warto jednak pamiętać, że mogą uszkodzić świeżo wyremontowaną elewację, dlatego z ich sadzeniem należy poczekać około roku od położenia tynku. Niezbędne jest też regularne przycinanie i pielęgnacja pnączy, inaczej mogą one zarastać rynny, a nawet z powodu swojego ciężaru zrywać instalacje.
Przeczytaj też: Pnącza na elewacji domu - jak przygotować ścianę?