Szukasz inspiracji przy wyborze kolorów na fasadę domu? Przedstawiamy najciekawsze elewacje domów piętrowych, które robią wrażenie przemyślanym zestawieniem barw. Sprawdź, w jakich odcieniach wykończyć dom piętrowy – inspiracje pomogą Ci w stworzeniu idealnej kompozycji.
- o czym trzeba pamiętać, wybierając kolory elewacji domu piętrowego,
- jakie barwy elewacji domów piętrowych pasują do drewna i kamienia,
- jaki kolor elementów dekoracyjnych pasuje do domu z czerwonym dachem,
- jaki kolor okładziny kamiennej podkreśli dół elewacji domu piętrowego,
- jaka gama kolorów komponuje się z panelami imitującymi drewno,
- jak wykorzystać kontrastowe kolory do wykończenia ramek wokół okien.
Wybierając tynki do wykończenia fasady nie musisz ograniczać się tylko do jednego odcienia. Wręcz przeciwnie – gdy chodzi o piętrowy dom, elewacja w kilku kolorach może diametralnie zmienić jego wygląd, w tym:
• optycznie wyrównać proporcje bryły, np. jeśli górną kondygnację wykończysz w ciemniejszym, a dolną w jaśniejszym odcieniu, budynek wyda się niższy i bardziej przysadzisty,
• podkreślić niektóre partie domu, np. wysunąć na pierwszy plan werandę, urozmaicić wygląd wykuszu czy lukarny, a także optycznie odseparować bryłę garażu od głównej części budynku,
• za pomocą kolorowych detali urozmaicić jednolitą bryłę domu lub nadać mu bardziej nowoczesnego stylu,
• wpłynąć na termoizolację domu, na przykład południowa ściana w ciemnym kolorze nieco ułatwi ogrzewanie pomieszczenia w miesiącach zimowych.
Pamiętaj! W przypadku wykonywania ociepleń budynków należy unikać stosowania wypraw w kolorach ciemnych, których współczynnik odbicia światła jest mniejszy od 20%. Udział tych wypraw nie powinien przekraczać 10% elewacji.
Oczywiście, barwa fasady musi pasować do pozostałych elementów – dachu, stolarki, rynien, parapetów oraz kostki brukowej w bezpośrednim otoczeniu domu. Należy też zadbać o to, by kolor na długo pozostał intensywny, pomimo ciągłego wystawienia na słońce czy deszcz. Aby uniknąć blaknięcia elewacji, wybierz farbę o wysokiej odporności na promienie UV, na przykład silikonową FN 30.
Więcej dowiesz się z artykułu: Jak dobrać kolor elewacji do koloru dachu? - porady eksperta
Pierwsza elewacja domu piętrowego została wykończona tynkiem w kolorze złamanej bieli. Dodatkowo, niektóre części budynku, jak wykusz czy ściana z bocznymi drzwiami wejściowymi, pokryto kamieniem elewacyjnym w odcieniach jasnego brązu. Efekt dopełniają drewniane elementy konstrukcyjne dachu o nowoczesnym stylu.
Kolejna aranżacja to świetny przykład na to, jak urozmaicić bardzo klasyczną elewację domu piętrowego. Do czerwonego dachu i brązowej stolarki dopasowano tu beżowy kolor fasady, a całość uzupełniono cokołem i elementami dekoracyjnymi imitującymi cegłę.
Ciekawym pomysłem na aranżację elewacji domów piętrowych jest wykończenie dolnej części okładziną kamienną. Tak właśnie zrobił właściciel poniższego domu, który pokrył materiałem imitującym kamień całą powierzchnię fasady na parterze. Górna partia budynku, pomalowana na beżowo, świetnie komponuje się z gamą kolorystyczną paneli utrzymanych w odcieniach żółci.
Oryginalne elewacje domów piętrowych przykuwają uwagę nie tylko kompozycją kolorów, ale też zestawieniem materiałów. W tym przypadku elewację wykończono w odcieniach jasnego, subtelnego beżu oraz bieli. Największe wrażenie robią piękne panele imitujące drewno osłaniające wejście do budynku, utrzymane w odcieniach ciepłego brązu.
Układając panele elewacyjne na dolnej części elewacji możesz optycznie wyrównać proporcje budynku. Jeśli położysz je pionowo, dom będzie wydawał się wyższy, zaś poziome pasy wizualnie poszerzą i obniżą bryłę.
Dom piętrowy z dachem w odcieniach czerwieni lub grafitu warto wykończyć w kolorach z palety żółci i pomarańczy. Ciekawym elementem, który można zastosować właściwie na każdej fasadzie, są ramki wokół okien i drzwi. Utrzymane w kontrastowym kolorze, tak jak w budynku na zdjęciu, urozmaicą monotonny wygląd jednolitej elewacji.