Zabawa kolorem jest zarezerwowana nie tylko dla aranżacji wnętrz budynku, ale coraz częściej można zaobserwować oryginalne zestawienia kolorystyczne również na zewnątrz. Optymalne rozwiązania pomagają nie tylko uwidocznić mocne strony elewacji, ale również ukryć jej mankamenty.
Zastanawiając się nad wyborem koloru tynku na elewację naszego domu warto wziąć pod uwagę poniższe wskazówki:
- kolor elewacji powinien korespondować z dachem, bowiem zajmuje on dużą powierzchnię domu i jest dominującym elementem zabudowy,
- jeśli chcemy łączyć na elewacji kilka kolorów, unikajmy intensywnych barw, bądź stosujemy je z umiarem, na mniejszej powierzchni,
- zwróćmy uwagę na to, w jakim otoczeniu umiejscowiony jest nasz budynek. Czy jest to otwarta przestrzeń czy też otacza go sąsiednia zabudowa.
To, na jaki kolor elewacji się zdecydujemy, w dużej części zależy od tego, czy chcemy nadać naszemu domowi charakteru i wyróżnić go na tle sąsiednich zabudowań, czy też wpasować go w otaczający krajobraz. Istnieje wiele ciekawych projektów elewacji zewnętrznej, poniżej prezentujemy – naszym zdaniem – najciekawsze rozwiązania.
Decydując się na określony kolor elewacji, zawsze należy wziąć pod uwagę barwę dachu, bowiem z uwagi na dosyć dużą powierzchnię niejako wyznacza kierunek koloru elewacji. Załóżmy, że mamy grafitowe pokrycie dachowe, wówczas optymalnym kolorem na ścianie zewnętrznej będzie biel. Pamiętajmy jednak, że wbrew pozorom, w palecie mamy dostępny szeroki wybór kolorów różnych pod względem odcienia i nasycenia.
Z racji swojej łagodnej i jednocześnie ciepłej barwy, często na elewacjach pojawia się kolor żółty. Żółta elewacja będzie dobrze korespondować zarówno z grafitowym jak i ceglastym kolorem dachówki, poza tym ściany zewnętrzne w tej barwie dobrze harmonizują z otoczeniem budynku. Jasny kolor elewacji będzie dobrym rozwiązaniem dla domu o niewielkiej powierzchni bowiem optycznie nie będzie go pomniejszał.
Kolejną propozycją wartą rozważenia będzie stonowany błękit. Na tym tle rekomendujemy wybór białych okien i drzwi, które podkreślą niebieską ścianę. Bryła domu zyska na lekkości, bowiem jasne odcienie dodatkowo optycznie powiększają budynek. Należy jednak wziąć pod uwagę rodzaj pokrycia dachowego, ponieważ nie każdy kolor dachówki będzie się komponował z niebieskim kolorem elewacji.
Pasy na elewacji to najprostsze rozwiązanie dla bryły budynku, która wymaga optycznego poprawienia różnego rodzaju mankamentów. I tak, malując na elewacji pasy pionowe, optycznie wydłużymy budynek, dzięki czemu będzie on sprawiał wrażenie wyższego. Z kolei pasy poziome, wizualnie obniżą bryłę. Pasy możemy nanieść również wokół okien, aby optycznie powiększyć ich rozmiar i jednocześnie wprowadzić elementy dekoracyjne wokół stolarki okiennej.
Drewno to wdzięczny materiał ozdobny na elewację. Jego pojawienie się, bardzo często sygnalizuje nowoczesny projekt aranżacji domu, dodając mu pewnej elegancji. Panele drewniane najczęściej akcentują wybrany fragment elewacji, np. część tarasową. Dodatkowo ciepły kolor drewna bardzo korzystnie wpływa na wizualny efekt końcowy elewacji.
Wybór koloru na elewację domu zależy od kilku czynników, ale najważniejszy jest efekt jaki chcemy osiągnąć. Stonowane beże i szarości doskonale wkomponują się w otoczenie, natomiast odważne kontrasty lub wyróżniająca się, ciemna elewacja to zdecydowanie nowoczesne rozwiązania. Warto pamiętać też o pozostałych detalach domu i wpływie koloru na optyczne postrzeganie bryły budynku, a efekt z pewnością zadowoli nawet najbardziej wymagającego inwestora.