Ciemna elewacja i jasne okna tworzą udany kontrast. Jakie kolory wybrać, aby całość domu prezentowała się z klasą? Podpowiadamy, o czym warto pamiętać, dobierając jasne kolory ram okiennych do ciemnej elewacji.
- z różnymi materiałami do wykończenia fasad,
- z kolorystyką czerwieni,
- z kolorystyką szarości w nowoczesnym budownictwie,
- na fragmencie budynku,
- w stylu skandynawskim.
Białe okna nie muszą być nudne. Wręcz przeciwnie, mogą stanowić klamrę, która spina cały projekt i wprowadza w niego ład. Poniżej prezentujemy projekt domu w stylu amerykańskim. Do wykonania elewacji zastosowano połączenie różnych materiałów – cegły, drewna i kamienia. Białe okna równoważą mnogość elementów wykończeniowych, dzięki czemu całość prezentuje się harmonijnie i stylowo.
Zamiast desek czy betonu, możesz zastosować na elewacji Tynk Modelowany TSS 05 FOVEO-TECH. Umożliwia on kreowanie na elewacji różnych efektów dekoracyjnych, takich jak beton, deska, piaskowiec, trawertyn. Rozwiązanie jest ekonomiczne, a jego rezultaty trwałe i estetyczne.
Biały to kolor, który doskonale łączy się z każdą barwą. Białe okna w zestawieniu z bordowym tynkiem na elewacji zapewnią elegancki efekt wykończenia budynku. Na poniższej ilustracji widać strefę wejścia do domu z cegły lub płytek cegłopodobnych, zestawioną z białymi oknami. Detale architektoniczne są pomalowane na biało i bordowo – podobny odcień odszukasz we wzorniku FOVEO-TECH.
Pamiętaj, że tynki w ciemnym kolorze mogą zajmować maksymalnie 10% powierzchni elewacji w przypadku ocieplonych budynków. Ciemne kolory to takie, których współczynnik odbicia światła jest mniejszy niż 20%. Dlaczego to tak ważne? Elewacje pokrywane ciemnymi kolorami w dużo większym stopniu absorbują promieniowanie słoneczne niż te pokryte jasnymi kolorami. Wysoka temperatura może prowadzić do niszczenia materiału ociepleniowego, zwłaszcza styropianu i osłabienia trwałości całego systemu budowlanego. Skutkiem nadmiernego ogrzewania pod wpływem słońca mogą być również wyblaknięcie koloru, pojawienie się na powierzchni plam czy spękanie tynku. Dlatego ciemne tynki lepiej stosować jako ozdobne detale architektoniczne.
Obecnie w budownictwie modny jest minimalizm – proste, geometryczne bryły, płaskie dachy, oszczędność zdobień. Aby minimalistyczne projekty nie były monotonne, fasadę można wykończyć różnymi materiałami. Szara i biała farba fasadowa plus drewniane panele zewnętrzne urozmaicają wygląd poniższego bliźniaka. Stanowią kontrast i nadają nowoczesny charakter.
Profile okien niektórych producentów mogą mieć odmienne kolory na zewnątrz i wewnątrz budynku. Dzięki temu łatwiej dopasować barwę okien zarówno do elewacji, jak i środka pomieszczeń.
Jak pisaliśmy powyżej, ciemne tynki powinny być używane jedynie na fragmencie elewacji. W ten sposób możesz wyeksponować wybrany fragment budynku i zmienić wizualnie jego proporcje. Operowanie kontrastem „jasne okna – ciemna elewacja” daje dużą swobodę projektową. Stolarka okienna na poniższej ilustracji to białe okna o cienkich ramach. Wyróżniają się na tle ciemnej ściany, pełniąc rolę estetycznego detalu – dekorują budynek o prostej bryle.
Ciemnoczerwony siding, białe ramy okienne i dwuspadowe dachy to znaki rozpoznawcze górskich domków skandynawskich. Kolorowe chatki mogą być inspiracją do wykończenia w podobny sposób fasady domku letniskowego nad morzem czy w górach.
W konfiguratorze fasad FOVEO-TECH możesz przekonać się, jak wyglądają przykładowe projekty domów z ciemną elewacją i jasnymi oknami. Jest też możliwość wgrania własnego zdjęcia i zobaczenia wizualizacji własnego domu w nowych barwach.