Oświetlenie elewacji domu może znacząco wpłynąć na estetykę całego budynku, ale też stworzyć niepowtarzalną atmosferę na całej Twojej posesji. Lampy na elewacji warto rozmieszczać w przemyślany sposób, aby całość prezentowała się elegancko i gustownie. Podpowiadamy, jak to zrobić.
- jakie są zasady oświetlania elewacji,
- jakie lampy do oświetlenia elewacji warto wybrać,
- które pomysły na oświetlenie domu z zewnątrz są najlepsze.
Oświetlenie zewnętrzne domu jednorodzinnego doda atrakcyjności Twojej działce. Pamiętaj jednak, aby tworząc taką instalację, kierować się kilkoma podstawowymi zasadami:
• Wybierz ciepłe światło lamp na elewację – decydując się na zimne światło, można osiągnąć efekt odwrotny do zamierzonego – co prawda takie podświetlenie wyeksponuje budynek, ale w bardzo agresywny sposób. Ciepłe barwy światła dodadzą mu natomiast przytulności, a ciemną nocą nie będą razić.
• Rozmieść lampy do oświetlenia elewacji w przemyślany sposób – tak, by światło nie wpadało do pomieszczeń mieszkalnych, w szczególności do sypialni.
• Pamiętaj o funkcjonalności oświetlenia domu na zewnątrz – montując lampy, pamiętaj, by służyły Ci także do łatwiejszego odnajdywania bezpiecznej drogi do drzwi domu czy garażu.
• Zaplanuj instalację oświetlenia domu z zewnątrz przed ociepleniem elewacji – dzięki temu unikniesz powstawania mostków cieplnych, a sama instalacja oświetlenia na izolacji będzie łatwiejsza.
Do wyboru masz całą gamę lamp na elewację, różniących się stylistyką, kształtem czy sposobem montażu. Każda z nich może okazać się tą właściwą, jeśli zadbasz o szczegóły. Lampy do oświetlenia elewacji powinny być wyposażone w diody LED – dzięki temu nie musisz się przejmować ciągle przepalającymi się i wymagającymi wymiany żarówkami. Co więcej, takie rozwiązanie pozwoli na efektowne oświetlanie elewacji domu każdej nocy, bez ryzyka generowania wysokich kosztów za korzystanie z energii elektrycznej.
Dodatkowo lampy na elewację muszą być przystosowane do użytkowania na zewnątrz, a zatem należy wybierać modele odporne na deszcz, wilgoć i pył.
Najlepszym wyborem do oświetlania elewacji domu są lampy oznaczone symbolem IP65, które są całkowicie zabezpieczone przed pyłem i deszczem.
Jakie oświetlenie elewacji będzie się prezentowało najefektowniej? Sprawdź kilka naszych pomysłów:
1. Podkreśl niebanalne tynki i okładziny kamienne – jeśli wnęki lub inne fragmenty elewacji zostały wykończone w nietypowy sposób np. Tynkiem Modelowanym TSS05, warto wyeksponować to światłem. Umieść lampy na elewację w pobliżu drewnianych elementów fasady, przy okładzinach z kamiennych płytek, a także tam, gdzie zdecydowałeś się na oryginalne kolory, np. wybierając tynk Silikatowo-Silikonowy TSS25.
2. Oświetlenie domu od dołu – takie rozwiązanie doskonale sprawdza się w przypadku oświetlania elewacji domu parterowego. Światło padające od dołu efektownie się rozprasza, tworząc delikatny, ale imponujący efekt.
3. Ukryte źródła światła – kolejnym sposobem na stworzenie ciekawego oświetlenia elewacji domu jednorodzinnego jest ukrycie lamp. Możesz je zamontować nisko nad ziemią i przysłonić, sadząc rośliny. Dzięki temu widoczny będzie tylko atrakcyjny snop światła.
4. Postaw na kolor – oryginalnym rozwiązaniem będzie też wybranie lamp na elewacje, które świecą na różowy, zielony czy inny nietypowy kolor. Warto to przemyśleć szczególnie wtedy, gdy któraś z barw została wybrana na motyw przewodni posesji.
5. Wybierz subtelność – zamiast kupować żarówki o dużej mocy, zdecyduj się na te, które świecą bardzo słabo. Dzięki temu oświetlenie elewacji domu będzie punktowe, a dzięki temu delikatne i nienachalne. 6. Podwójna dekoracja, czyli światło plus ozdobne lampy na elewację – jeśli nie chcesz ukrywać źródeł światła, wyeksponuj je! Dopasuj ich wygląd do stylistyki budynku i spraw, by były na fasadzie wyjątkową ozdobą.