Wybór koloru na elewacje naszego domu nie powinien być przypadkowy, bowiem ma decydujące znaczenie jeśli chodzi o wizualny odbiór budynku. Dobrze wykończona elewacja jest przyjemna dla oka i dobrze komponuje się z otoczeniem i sąsiednią zabudową. Szeroki wybór tynków kolorowych, możemy podzielić na barwy zimne i ciepłe. W poniższym artykule skupimy się na kolorach ciepłych, sprawdzimy, jak prezentują się te odcienie na ścianach zewnętrznych oraz doradzimy jaki dach i okna będą najlepiej korespondować z poszczególnymi kolorami elewacji.
Planując wykończenie domu, marzymy o efektownej elewacji, która zachwyci swoim wyglądem. Szeroka paleta kolorów tynków i farb elewacyjnych pozwala zrealizować nawet najbardziej oryginalne projekty. Prezentujemy 7 udanych realizacji, które mogą być ciekawą inspiracją dla wszystkich poszukujących rozwiązań dla elewacji.
Zaczynamy od bieli, która co prawda kojarzy się raczej z chłodną klasyką, jednak bardzo dobrze sprawdza się w dwukolorowych elewacjach, w zestawieniu z ciepłą barwą. W tym przypadku właściciel postawił na ciepły, rozświetlony odcień beżu.
Projektanci elewacji chętnie korzystają z palety odcieni barwy żółtej. Jeśli zależy nam na ciepłym odcieniu tego koloru, to zdecydujmy się na delikatne kolory, nawiązujące barwą do wanilii czy piasku. Są one neutralne i mają słoneczny odcień, ale cechują się stosunkowo niskim nasyceniem i będą pasować w zasadzie do każdego pokrycia dachowego.
Interesująco prezentują się ciepłe odcienie szarości, polecamy je jednak przełamać bielą w odcieniu kości słoniowej, gdyż nawet ciepła barwa z palety szarości może nieco przytłoczyć, jeśli położymy ją na całej elewacji. Z szarością dobrze koresponduje drewno, dlatego warto na poszczególnych partiach budynku położyć drewniane panele.
Elewacja w kolorze czerwonym bądź odcieniu pochodzącej z tej palety barw z pewnością wyróżni budynek na tle sąsiedniej zabudowy. Eksperci radzą, aby korzystać z tego koloru ostrożnie i zestawić go z inną, spokojniejszą i mniej wyrazistą barwą, wówczas efekt będzie korzystniejszy.
Pochodnymi barwy czerwonej są kolory brązowe. Nawiązują do kolorów ziemi, dzięki czemu kojarzą się z naturą i dają poczucie ciepła.
Ciepły odcień pomarańczy, w zasadzie nawiązujący już bardziej do odcienia brzoskwiniowego czy morelowego będzie dobrze komponował się z czerwoną dachówką i brązowymi oknami. Odcień ten jest stosunkowo często wybierany na elewację, bowiem jest zalecany do użyciu na całej powierzchni domu.
Kolor ten będzie pasował do romantycznych budowli, w stylu willowym, otoczonych zielenią i kwiatami. Dla urozmaicenia warto połączyć go z klasyczna bielą, która zdecydowanie doda uroku zewnętrznej elewacji. Białe okna i drzwi doskonale wpasują się w elewację i zapewnią ciekawy efekt końcowy.
Jak widać, ciepłe kolory na elewacji bardzo dobrze prezentują się na zewnętrznych ścianach. Można je z powodzeniem łączyć z innymi kolorami. W razie wątpliwości z pomocą przyjdzie koło barw, prosty diagram pokazujący, które kolory są ze sobą współgrają, a które nie.