Elewacja klinkierowa domu jednorodzinnego - inspiracje
Domy z elewacją klinkierową to dzisiaj rzadkość, choć dawniej ceniono je za doskonałą trwałość i elegancki wygląd. Jak nadać płytkom elewacyjnym klinkierowym nowe życie, by pasowały do współczesnych domów i zapewniały im nie tylko doskonałą estetykę, ale i długoletnią ochronę przed niszczeniem ścian?
Z tego artykułu dowiesz się:
- jak stworzyć elewację z klinkieru w stylu tradycyjnym,
- czy elewacja klinkierowa w połączeniu z drewnem to dobry wybór,
- jak stworzyć nowoczesną elewację z płytki klinkierowej.
Jak stworzyć elewację z klinkieru w stylu tradycyjnym?
Domy z elewacją klinkierową kojarzą się z ciepłem i rustykalnością domów wiejskich, choć należy pamiętać, że takie budownictwo można było znaleźć także w miastach, w szczególności na Wyspach Brytyjskich. W Polsce obecnie na takie rozwiązania decydują się nieliczni, a to ze względu na dość wysoką cenę płytek elewacyjnych klinkierowych.
Ważne!
W przeciwieństwie do tynków elewacja klinkierowa nie będzie się trwale brudzić, a jej trwałość pozwoli Ci uniknąć remontu fasady przez wiele lat.
Klasyczne elewacje z cegły klinkierowej są nią pokryte w całości, a dla osiągnięcia idealnie spójnego charakteru domu na dach wybiera się kolory ziemi, okna wykańcza się na zielono lub brązowo – dzięki temu całość zyskuje bardzo ciepły i przytulny charakter. Możesz jednak nieco zaoszczędzić i jednocześnie urozmaicić wystrój klinkierowej elewacji, łącząc płytki z innymi materiałami wykończeniowymi.
Najprostszym rozwiązaniem jest wybranie niektórych partii domu do wyłożenia płytkami elewacyjnymi klinkierowymi – np. wnęki przy wejściu czy ściany do poziomu parteru. Resztę natomiast możesz wykończyć tynkiem. Doskonale sprawdzą się tutaj odcienie beżu, szarości i brązu – takie barwy oferuje np. tynk silikonowy TN 30tynk silikonowy TN 30Tynk Silikonowy TN30Zobacz więcej.
Czy elewacja klinkierowa w połączeniu z drewnem to dobry wybór?
Projekty domów z elewacją klinkierową często zawierają drewniane elementy – i nic w tym dziwnego. Ciepła czerwień wpadająca w brąz cegły klinkierowej pasuje do drewna nie tylko przez wzgląd na barwę, ale również naturalną stylistykę. Jak zatem stworzyć fasadę z elementami drewnianymi i zewnętrznymi płytkami elewacyjnymi klinkierowymi?
• Jeśli klinkier na dom zastosowany został tylko na parterze, wyższą partię możesz wykończyć drewnem – najlepiej wykonaj z niego tylko obwódki dla okien.
• Dobrym pomysłem jest także wykończenie wnęk drewnem albo wykorzystując efekt dekoracyjny Tynku Modelowanego TSS 05Tynku Modelowanego TSS 05Tynk Modelowany TSS05Zobacz więcej spraw, aby elewacja klinkierowa zyskała na oryginalności.
• Postaw na imitację muru pruskiego – drewniany szkielet ściany wraz z tłem z klinkierowych płytek elewacyjnych to bardzo eleganckie i nawiązujące do dawnych czasów rozwiązanie.
Jak stworzyć nowoczesną elewację z płytki klinkierowej?
Choć elewacja z cegły klinkierowej kojarzona jest przede wszystkim z klasycznym budownictwem, zaskakująco dobrze odnajduje się również w nowoczesnych domach mieszkalnych. Jak osiągnąć spójną aranżację, stawiając na eklektyzm?
• Wykorzystaj siłę kontrastu – prosta bryła budynku w połączeniu z klinkierem na elewację to bardzo odważny krok, ale jak widać, przynoszący bardzo satysfakcjonujący efekt.
• Płytkę elewacyjną klinkierową z powodzeniem można łączyć z dużymi przeszkleniami. Ogromne okna nieco odwracają uwagę od ciepłej, intensywnej w barwie cegły, kierując uwagę na nowoczesną stylistykę budynku.
• Projekty domów z elewacją klinkierową to często tzw. nowoczesne stodoły, czyli budynki o możliwie najprostszej bryle ze spadzistym dachem. Choć minimalizm takiego domu jest tu wyraźny, klinkierowa elewacja dodaje mu przytulności.
• Pamiętaj, że w nowoczesnych aranżacjach z powodzeniem możesz sięgnąć po szare, brązowe czy beżowe płytki elewacyjne klinkierowe, dzięki czemu otwierają się przed Tobą zupełnie nowe możliwości kreowania stylistyki budynków.