Jak dobrać kolor elewacji do koloru dachu? – porady eksperta
Zewnętrzny wygląd budynku jest jego wizytówką – warto więc zadbać o to, by sprawiał dobre wrażenie. Aby wszystko prezentowało się spójnie, powinieneś zadbać o to, by pokrycie dachowe pasowało do koloru elewacji zewnętrznej domu. Jak to zrobić? Zobacz, jak dobrać kolor elewacji do koloru dachu – oto garść wskazówek!
Z tego artykułu dowiesz się:
- dlaczego warto przemyśleć dobór koloru elewacji do dachu,
- jaki kolor elewacji zewnętrznej domu pasuje do każdego dachu,
- jak dobrać kolor elewacji do koloru dachu.
Kolor dachu a kolor elewacji – jakie do siebie pasują?
Choć oczywiście każdemu podoba się coś innego, z pewnością zwróciłeś uwagę na to, że niektóre kolory pasują do siebie jak ulał, a inne połączenia po prostu „zgrzytają”. Poniżej prezentujemy Ci te najbezpieczniejsze duety – skorzystaj z naszej ściągi!
• czerwony, ceglasty dach – biel, kremowy i wszelkie pokrewne barwy;
• zielony dach – zieleń, żółć, biel, jasne i ciemne beże;
• brązowy dach – żółć, pomarańcz;
• jasnoszary dach – pastelowe odcienie niebieskiego, zieleni czy fioletu.
Uniwersalny kolor elewacji zewnętrznej domu
Z pewnością nikogo nie zaskoczy to, że to właśnie biel i pokrewne jej barwy są uznawane za najbardziej uniwersalne i pasujące do każdego pokrycia dachowego. Możesz więc śmiało łączyć go tak z jasnym, jak z ciemnym dachem. Jeśli nie jesteś fanem śnieżnobiałych elewacji, zawsze możesz postawić na inny rozbielony kolor. W tej roli sprawdzi się chociażby:
• jasny beż,
• pastelowa brzoskwinia,
• kość słoniowa,
• kremowy,
• porcelanowy.
Aby urozmaicić białą fasadę, możesz również połączyć ją z ciemnymi akcentami, np. w postaci pionowych lub poziomych odcięć.
KOLOR ELEWACJI A KOLOR DACHU
Za uniwersalny kolor dachu uznaje się natomiast… grafit. Barwa ta prezentuje się ciekawie z niemalże każdą elewacją i z każdą z nich może stworzyć ciekawy efekt końcowy.
– przejrzyj paletę kolorów
Jak dobrać kolor elewacji do koloru dachu i otoczenia? 5 wskazówek
Wydawać by się mogło, że dobór koloru elewacji zewnętrznej domu do dachu oraz do otoczenia to taka prosta sprawa. W praktyce warto jednak zastosować się do kilku zasad. Jakich? Zobacz, czy znasz je wszystkie!
• ciemne dachy najlepiej wyglądają wtedy, gdy nie są otoczone gęstą zabudową ani roślinnością. Warto się na nie decydować wtedy, gdy budynek otacza otwarta przestrzeń;
• wybierając kolor elewacji, pamiętaj o tym, że jasne barwy nie tylko „rozweselają” całość, lecz również ją optycznie powiększają. Ciemne odcienie mogą z kolei sprawiać, że bryła budynku będzie wyglądać na mniejszą niż w rzeczywistości;
• jeśli dom cechuje się mnogością wystających detali, postaraj się je wyróżnić odmiennym kolorem.
Warto tu sięgnąć po jasne barwy. Uważaj jednak na to, by na jednej elewacji łączyć maksymalnie dwa kolory;
• łącząc ze sobą kolory, warto postawić na barwę podstawową oraz jej pochodną – czyli np. beż i kawa z mlekiem. Dzięki temu efekt końcowy będzie spójny;
• upewnij się, że zarówno kolor dachu, jak i elewacji pasuje do otoczenia budynku. Jeśli dom jest otoczony zielenią, postaw na naturalną kolorystykę: beż, brąz czy wstawki z materiału drewnopodobnego. W przypadku budynków znajdujących się w przestrzeni miejskiej najlepiej sprawdzą się natomiast szarości i biele. O tym, jak łączyć ze sobą te dwie barwy przeczytasz tutaj: 4 pomysły na biało-szarą elewację domu.
Więcej inspirujących porad znajdziesz również w naszym artykule: Kolor dachu, okien i elewacji – jak efektywnie dobierać? Zobacz!
Przejdź do wzornika kolorów