Jak dobrać kolor elewacji do wielkości budynku? Czy każdy kolor będzie pasował do ceglanego dachu? Odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące wyboru koloru ścian zewnętrznych – sprawdź, jaki kolor elewacji będzie odpowiedni dla Twojego domu.
- jak dobrać kolor elewacji do koloru dachu i okien,
- jak wybrać kolor elewacji dla małego domu,
- jak wybrać kolor elewacji dla dużego domu,
- jakie kolory elewacji wybrać, jeśli łączysz dwa lub trzy odcienie.
Dobieraj kolory farb lub tynków zewnętrznych tak, aby odróżniały się od barw dachu i stolarki okiennej i drzwiowej. Jeśli wszystkie te elementy będą w tej samej kolorystyce, zwłaszcza w ciemnej tonacji, dom będzie wyglądał monotonnie, ponuro lub przysadziście.
Zasadą jest wybieranie kolorów z tej samej temperatury barwnej. To znaczy:
• jeśli decydujesz się na pomalowanie domu z grafitowym lub niebieskim dachem, najkorzystniej dobrać jaśniejszy kolor na elewację z palety szarości lub błękitów o chłodnej tonacji. Te kolory pasują szczególnie do budynków o nowoczesnej formie;
• do dachu o ceglanym lub czerwonym wybarwieniu będą pasowały kolory z palety czerwieni lub pomarańczy. Te kolory będą harmonizować zwłaszcza z budynkami o tradycyjnej formie architektury;
• jeśli dach jest czarny, wybierz dowolny jasny odcień farby elewacyjnej.
Wzornik kolorów to przydatne narzędzie, które ułatwia dobranie kolorów na elewację domu.
Ostateczny wygląd domu zależy nie tylko od koloru tynku elewacyjnego, ale również od koloru ram okiem, drzwi, schodów, balustrad, dachu i rynien. Aby wszystkie barwy ze sobą współgrały, zaleca się najpierw wybrać kolor elewacji i następnie do niej dopasowywać kolorystykę pozostałych elementów budynku.
Małe, parterowe domy dobrze malować na jasne kolory, które optycznie je powiększą. Beże, jasne szarości, pastele to propozycje barw na elewacje niskich domów. Również wybór białej farby fasadowej jest dobrym wyborem – biel optycznie powiększy budynek. Choć trzeba wybrać farbę elewacyjną, która nie pochłania zabrudzeń i którą łatwo z nich wyczyścić.
Malując wyższą kondygnację jaśniejszym odcieniem farby, sprawisz, że dom będzie wydawał się większy. Podobny efekt można uzyskać, pokrywając białą farbą ościeża okienne lub drzwiowe. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule o najlepszych kolorach elewacji dla małych domów jednorodzinnych.
Jeżeli nie jesteś pewien jaki odcień będzie prezentować się najlepiej - kup próbkę farby silikonowej FN 30 w małej pojemności 0,9 l i sprawdź wybrany kolor malując nim fragment elewacji, dzięki temu zyskasz pewność i zadowolenie z właściwego wyboru.
Wybór koloru elewacji dla dużego domu tylko z pozoru jest łatwiejszy. Nigdy nie powinno się malować całej elewacji na ciemny grafit, brąz, granat czy czerń. Ciemne kolory farb elewacyjny mają niski współczynnik odbicia światła. Jeśli współczynnik ten jest niższy niż 25%, to powinny być one stosowane jedynie na detalach dekoracyjnych budynku (łuki, kolumny okiennice, gzymsy itp.). Ciemne barwy pochłaniają bowiem światło i nie zaleca się ich stosować na całych ścianach zewnętrznych – maksymalna powierzchnia, którą mogą pokrywać to 10% elewacji.
Odradza się stosowania ciemnych farb elewacyjnych również od strony południowej i zachodniej, ponieważ powodują nadmierne nagrzewanie ścian. Wysoka temperatura skutkuje pojawianiem się naprężeń termicznych w wyprawach wierzchnich systemów ociepleń, co z kolei może powodować pojawianiem się przebarwień, odkształceń, spękań i innych uszkodzeń ocieplonej elewacji. Co więcej, ciemny kolor na nasłonecznionej ścianie może szybciej stracić głębie koloru. Duże, piętrowe budynki najkorzystniej malować na jasne odcienie beżów, żółcieni, pomarańczy, czerwieni, szarości itd.
Inwestorzy, którym podobają się ciemne panele lub tynki zewnętrzne, nie muszą z nich rezygnować. Rozwiązaniem jest pomalowanie np. na grafitowo jedynie elementów architektonicznych, takich jak cokoły, kolumny czy ościeże okienne. Reszta ścian niskich domów powinna być pomalowana na jasny odcień.
Wygląd elewacji można urozmaicić, stosując na kilka kolorów tynku.
• Poziome pasy na elewacji sprawią, że zewnętrzna ściana będzie wyglądała na szerszą.
• Pionowe pasy na tynku zewnętrznym optycznie wysmuklą budynek.
• Dekoracyjne elementy, takie jak okiennice czy gzymsy możesz pomalować na intensywne barwy. Np. czerwony, pomarańczowy czy żółty w połączeniu z szarą elewacją nadadzą budynkowi nowoczesny sznyt.
• Malując elewacje małych domów, nie powinno się przesadzać z liczbą kolorów. Trzy różne barwy to maksimum, w przeciwnym razie efekt może okazać się przytłaczający.
To, jaki kolor elewacji wybrać, zależy też od okolicy, w której znajduje się dom. Jeśli mieszkasz w pobliżu lasu lub parku, dobrym rozwiązaniem jest pomalowanie domu w barwach natury, np. na zielono czy jasnobrązowo. Dom znajdujący się pośród nowoczesnej zabudowy można pomalować z użyciem barw kojarzących się ze współczesnym budownictwem – jednym z wielu odcieni modnej szarości.
Zobacz, jak może wyglądać fasada Twojego domu w konfiguratorze elewacji.