Kolor elewacji ma wpływ nie tylko na wygląd całego budynku, ale nierzadko mówi też wiele o charakterze jego właścicieli. Warto dobrze zastanowić się nad wyborem odpowiednich odcieni, które znajdą się na fasadzie, bowiem będzie ona wizytówką naszego domu. Z uwagi na poniesione koszty jest to inwestycja na lata. Dlatego przy wyborze koloru należy przede wszystkim wziąć pod uwagę własne gusta i upodobania, a dopiero w drugiej kolejności obowiązujące trendy i modę, które szybko przemijają.
Zieleń zaliczana jest do barw neutralnych, co przekłada się na jej fantastyczne właściwości komponowania się z otoczeniem. Zielony kolor na elewacji będzie dobrze współgrał z rosnącą wokół roślinnością, ale – w zależności od nasycenia barwy – budynek może się również bardzo wyróżniać na tle innych zabudowań.
W wielu projektach architekci łączą zieleń z kolorami bezpośrednio sąsiadującymi z nią na kole barw, tworząc kompozycje oparte na fachowo zwanej harmonii przez analogię. Paleta odcieni koloru zielonego jest bardzo szeroka, dzięki czemu na naszą fasadę możemy wybrać zarówno mocno, jak i mniej nasycone odcienie tej barwy. Jeśli dom posiada na elewacji wiele detali, takich jak wykusze bądź ornamenty, powinniśmy zdecydować się na mniej nasycony odcień. Za to ciemniejsza zieleń dobrze sprawdzi się na fasadzie domu o prostej bryle, którą można wówczas podkreślić mocniejszym kolorem.
Przy wyborze koloru na elewację należy wziąć pod uwagę pozostałe elementy budynku, takie jak dach, okna, balustrady i rynny, z którymi zewnętrzna ściana powinna korespondować. Właściwe dobranie koloru elewacji do wspomnianych elementów zagwarantuje oczekiwany efekt w postaci dobrze wyglądającego domu, wkomponowanego w otoczenie.
Zielony kolor na elewacji będzie dobrze współgrał z grafitowym dachem. W takim zestawieniu ciekawie prezentują się białe okna, podkreślone dodatkowo obramowaniem w formie pasów wokół okna. Tak samo sprawdzi się połączenie zieleni z brązowym dachem i okiennicami.
Zieleń na fasadzie równie ciekawie prezentuje się w towarzystwie elewacji z drewna. Można wyróżnić kolorem parter budynku, a w części piętrowej położyć przeznaczone do tego panele drewniane. Ciekawą propozycją jest również odwrotne ułożenie tej kompozycji.
Dobrym rozwiązaniem może być wyróżnienie poszczególnych części domu za pomocą kolorów, np. ciemnozielone obramowanie drzwi wejściowych, lub przeciwnie – jasne wyróżnienie elewacji części wypoczynkowej w okolicy tarasu lub balkonu. Jeśli chcemy dodatkowo popracować nad bryłą budynku i optycznie ją obniżyć, pokryjmy dolną część elewacji ciemniejszym odcieniem zieleni, a jaśniejszy, np. pistacjowy bądź oliwkowy, połóżmy na ścianie w górnej części gmachu.
Zielony kolor na elewacji może również znaleźć się tylko na jednej z kondygnacji domu. Wśród inspiracji nie brakuje projektów, gdzie zielony odcień doskonale współgra z bielą położoną na górnej części elewacji, tworząc razem harmonijną kompozycję.
Zieleń na elewacji to propozycja dla nowoczesnych zabudowań. Ciemny odcień nada eleganckiego wykończenia i podkreśli bryłę. Znakomicie wkomponuje się również w otoczenie zdominowane przez bujną roślinność. Dlatego jak najbardziej możemy brać pod uwagę taki kolor elewacji w przypadku budowy domu na terenach podmiejskich, gdzie wciąż jeszcze mamy do czynienia ze stosunkowo gęsto porośniętą roślinnością.