Biel lub pastele – te kolory wyróżniające elewacje śródziemnomorskich domów. Jeśli podoba Ci się klimat nadmorskich rezydencji, zainspiruj się stylem greckim i przenieś śródziemnomorskie barwy na elewację domu.
- jaki kolor jest najbardziej charakterystyczny dla greckich elewacji,
- jak stosować ultramarynę w greckich stylizacjach,
- jakie pastele zastosować na elewacji w stylu śródziemnomorskim,
- jakie odcienie ziemisto-rdzawe są znamienne dla śródziemnomorskich elewacji,
- jakie kamienie stosować na elewacjach w greckim stylu,
- jak dobierać dodatki w ogrodzie w stylu greckim.
Śnieżnobiałe fasady, które zachwycają turystów w Santorini, wyglądają szczególnie pięknie w ostrym, południowym świetle. To właśnie biel w połączeniu z wyrazistym błękitem okiennic i framug drzwiowych jest wyróżnikiem elewacji greckich domów. Stosując takie połączenie kolorystyczne, możesz stworzyć namiastkę śródziemnomorskiego klimatu na własnym podwórku.
Greckie elewacje nie są idealnie gładkie. Mają porowatą powierzchnię. Tradycyjnie domy w basenie Morza Śródziemnego budowano z palonej cegły i pokrywano białym stiukiem. Dlatego jeśli podobny efekt chcesz uzyskać na fasadzie domu, użyj odpowiedniej zaprawy o chropowatej fakturze.
Dodatek brokatu lub miki do zaprawy tynkowej sprawi, że elewacja będzie efektownie skrzyła się w słońcu.
Bieli w greckim stylu towarzyszy niebieski – od pastelowego błękitu, przez wyrazistą ultramarynę, do głębokiego kobaltu. Na niebiesko zwykle maluje się detale architektoniczne, takie jak:
• framugi drzwi i okien,
• balustrady i poręcze,
• okiennice z żaluzjowymi drzwiczkami chroniące wnętrza domu przed piekącym słońcem.
Turkus to mocny akcent kolorystyczny, który będzie pięknie się wyróżniał na tle śnieżnej bieli ścian.
Styl śródziemnomorski, do którego zalicza się również styl grecki nie ma sztywnych ram. Dlatego na Rodos, na Krecie czy w Atenach można zobaczyć urokliwe domki w wielu innych niż biel kolorach. Greckie kolory architektury to również pastelowożółte, jasnozielone, różowe czy brzoskwiniowe elewacje.
Nie tylko pastele, biel i turkus są znamienne dla stylu architektonicznego basenu śródziemnomorskiego. W wielu malowniczych miasteczkach domy mają fasady w kolorach ziemi – w odcieniach beżu, ochry, sjeny czy ciepłego, palonego brązu. Kolory te pojawiają się na elewacjach, a jeszcze z większym prawdopodobieństwem zobaczyć je można na dachach budynków w postaci rdzawych i ceglanych dachówek.
Budynki w krajach śródziemnomorskich często bywają również pokryte kamienną elewacją, o ile całe nie są wykonane z kamienia. Greckie łupki i mozaiki mają nieregularne kształty i naturalne kolory – często sprowadza się je do Polski jako kamienie elewacyjne. Jeśli nie planujesz pokrywać fasady kamienną okładziną, a planujesz uzyskać zewnętrzną stylizację domu w śródziemnomorskim stylu, możesz zastosować specjalną zaprawę tynkarską. Tynk modelowany TSS 05 pozwoli osiągnąć na elewacji efekt piaskowca lub trawertynu. Co więcej, takiego tynku nie musisz malować, bo jest już wybarwiony na wybrany kolor. Więcej na temat jego możliwości przeczytasz tutaj: tynk modelowany.
Jeśli planujesz wykończyć elewację domu w greckim stylu, pamiętaj o dodatkach wnoszących śródziemnomorski klimat. Posadź kwiaty w plecionych koszach lub ceramicznych donicach, które są nieodłącznymi elementami tego stylu. Nie zapomnij o ziołach! Taras, który jest zwykle zadaszony i sprawia wrażenie kontynuacji domu, możesz wyłożyć mozaiką z biało-czarnych otoczaków lub kamienną okładziną. Dla greckiego stylu charakterystyczne są również malowane na biało lub niebiesko drewniane krzesełka oraz poduszki w barwne pasy. Bramy i ogrodzenia wybierz z metalu, pamiętając koniecznie o kutych ozdobnikach. Całość ma mieć sielski i romantyczny charakter.
Śródziemnomorski styl elewacji bardzo dobrze komponuje się z klimatem domków letniskowych czy rezydencji nad morzem. Pasuje też wszędzie tam, gdzie architekturę cechują miękko wykończone nisze, łuki, wnęki i wykusze.