Najlepsze zestawienia kolorów elewacji małych domów

Kolor odgrywa ważną rolę nie tylko przy projektowaniu domowych wnętrz, ale ma również ogromne znaczenie, jeśli chodzi o wykończenie elewacji. W zależności od poziomu intensywności odcienia możemy wpłynąć na estetykę bryły i w efekcie końcowym optycznie zmniejszyć lub powiększyć budynek.

W architekturze panuje analogiczna zasada jak w przypadku urządzania wnętrz: jasny kolor ścian powiększa przestrzeń, ciemniejszy zaś będzie ją optycznie pomniejszał.

Jakich kolorów użyć?

Producenci farb na elewację oferują coraz szerszy zakres dostępnych kolorów. Ciemniejsze elewacje wyglądają elegancko i majestatycznie, ale nie są polecane do małopowierzchniowych budynków, bowiem optycznie pomniejszają bryłę. W przypadku posiadania niewielkiego domu lepiej zdecydować się na jasne wykończenie, które również może ciekawie prezentować się na tle sąsiadujących zabudowań. Dodatkowym argumentem przemawiającym za jasną fasadą jest fakt, że zdecydowanie łatwiej wkomponuje się w otoczenie aniżeli ciemny budynek. Ponadczasowym i wciąż często spotykanym rozwiązaniem jest biała elewacja.

Jasna elewacja i jasny dach

Możemy ją wzbogacić drewnianymi panelami zewnętrznymi, w celu osiągnięcia efektownego wykończenia. Biel jest kolorem bazowym, zatem będzie się świetnie łączyć z innymi kolorami z palety barw, co zwiększa komfort przy wyborze pozostałych elementów elewacji. Ma jednak jedną wadę – jest podatna na zabrudzenia, przez co wymaga częstego odświeżania. Innym rozwiązaniem może być postawienie na jasnoszary kolor elewacji. Barwa ta będzie dobrze komponować się z grafitowym dachem. To zestawienie kolorystyczne jest na topie już od wielu lat. Równie często wybierany jest kolor żółty, który będzie pasował do białych okiennic i drzwi.

Połączenia kolorów na elewacji

Obecnie modne są dwukolorowe elewacje domów, podkreślające wybrane elementy fasady lub oddzielające od siebie poszczególne strefy funkcjonalne zabudowy. Dlatego jeśli nie chcemy rezygnować z ciemnego koloru na elewacji, warto zastanowić się nad jego ewentualnym połączeniem z innymi barwami. Ciekawym rozwiązaniem będzie zestawienie koloru białego z granatem. Jaśniejszą barwą pokrywamy wówczas większą część budynku, a granat kładziemy na zewnętrzną fasadę, aby wyróżnić główną część gmachu i jednocześnie nadać mu dekoracyjnego wykończenia. Tym sposobem nie pomniejszymy optycznie budynku, a całość będzie wyróżniać się elegancją. Inne ciekawe połączenia kolorystyczne, które sprawdzą się w tym rozwiązaniu, to łączenie bieli z ciemniejszą szarością, beżu z brązem lub, wspomniane wcześniej, bieli z żółcią.

Jasna elewacja i ciemny dach oraz okiennice

Przydatne wskazówki

Posiadając mały dom, unikajmy malowania na elewacji poziomych pasów – dodatkowo optycznie obniżą zabudowę, sprawiając wrażenie, że budynek jest jeszcze niższy niż w rzeczywistości.

Jasna elewacja i zielone okiennice

Przy wybieraniu koloru na elewację warto zastanowić się, czy będzie on pasował do pozostałych jej elementów, takich jak dach czy okiennice. Należy pamiętać, że powinny one korespondować z odcieniem budynku, by nie zaburzyć estetyki całej zabudowy. Przymierzając się do wyboru koloru na elewację, dobrze jest wcześniej pomalować fragment ściany od nasłonecznionej strony. To pozwoli sprawdzić, jak kolor będzie wyglądał w rzeczywistości w świetle dziennym.

Jak widać, wybór koloru na elewację małego domu nie musi być trudny. Warto jednak zastosować do powyższych wskazówek, aby odpowiednio dobrać kolorystykę i cieszyć się z inwestycji przez kolejne lata.

Galeria: