Oryginalne kolory elewacji w odcieniach ziemi
Zadbanie o estetyczną elewację to zadanie, które wymaga odrobiny wyobraźni artystyczno-przestrzennej. Wybierając odpowiedni kolor na elewację budynku, powinniśmy zadbać o to, aby współgrała ona nie tylko z barwą dachu, ale również z pozostałymi elementami, takimi jak stolarka okienna, drzwiowa czy elementy ogrodzenia. Jeśli dobrze się przygotujemy, to efekt końcowy w postaci oryginalnej fasady będzie gwarantowany.
W palecie kolorów ziemi, kluczową rolę odgrywają ciepłe brązy i beże, uzupełnione zimną, grafitową szarością oraz szeroki wybór zieleni, pomarańczy i stonowane odcienie barwy żółtej. Naturalna kolorystyka na elewacji to jeden z wiodących pomysłów na rynku domów wolnostojących, bowiem pozwala świetnie wkomponować zabudowę w sąsiadujące otoczenie i uniknąć niepożądanej ekstrawagancji. Sprawdźmy zatem, jak prezentują się elewacje w kolorach ziemi na budynkach o zróżnicowanym rodzaju bryły.
Beżowa elewacja z elementami kamienia
Ciepły kolor beżu bardzo dobrze prezentuje się w towarzystwie białej stolarki okiennej, która dodaje elegancji całemu projektowi. Dodatkowym elementem wartym uwagi jest jasny kamień położony na cokole w dolnej części budynku. Beżową elewację ładnie podkreśli grafitowy kolor dachówki.
Grafitowa szarość i białe okna
Grafit to kolor niosący pewną nutę elegancji, w zasadzie jest to trafiony wybór jeśli zależy nam na niezobowiązującej, ale jednocześnie klasycznej elewacji naszego domu. Jak każdy kolor z palety ziemi będzie dobrze wtapiał się w otoczenie i komponował z sąsiadującą zielenią. Ciemny kolor elewacji będzie ciekawie kontrastował z białymi oknami. Dla odmiany, w poniższej aranżacji zdecydowano się na drzwi w odcieniu ciepłego drewna.
Ciepła słoneczna żółć z dodatkiem białych detali
W poniższej inspiracji, na elewacji dominuje ciepły odcień koloru żółtego. Wybierając ten odcień postawmy na barwy koloru wanilii czy piasku, które są łagodnymi odcieniami. Aby nieco urozmaicić elewację, zastosowano dodatki w postaci białych opasek wokół okien, drzwi wyjściowych na taras i drzwi garażowych. Biel mamy również w narożnikach domu w postaci pionowych pasów, dzięki czemu budynek optycznie zyskuje na wysokości. Żółty kolor elewacji pasuje do grafitowej dachówki. W cokole mamy zaś widoczny jasnoszary poziomy pas.
Elementy drewna i szkła
Drewno i szkło to materiały z powodzeniem stosowane są w projektach inspirowanych skandynawskim minimalizmem, których idea zakłada bliskie obcowanie z naturą. Trend ten jest coraz częściej odzwierciedlany w projektach stawiających na nowoczesność i wyszukany design. Elewacja wykonana ze specjalnych drewnianych paneli to dosyć kosztowna alternatywna dla tynku elewacyjnego, jednak zminimalizujemy koszty akcentując drewnem wybraną część domu. Budynki, których bryła inspirowana jest skandynawskim stylem, mają charakterystyczna prostą konstrukcję i są pozbawione spadzistego dachu, przez co elewacja zdecydowanie wysuwa się na pierwszy plan. Jeśli zdecydujemy się na elewację w jasnym kolorze, drewniane elementy podkreślą okna i drzwi oraz wprowadzą ciekawe detale na minimalistyczną bryłę budynku.
Elewacja domu to bardzo często inwestycja na lata. Wybierając kolor tynku z palety barw ziemi możemy spodziewać się ciekawego i bezpiecznego efektu wizualnego. Jeśli zdecydujemy się na mocniejsze detale na elewacji, kolory ziemi będą dobrze komponować się z żywymi, intensywnymi barwami.