Nie ma powodu, dla którego wszystkie modernistyczne domy jednorodzinne powinny mieć tylko białe elewacje. Tym bardziej, że już wcześniej ich fasady pokrywano różnymi kolorami.
Choć czołowi moderniści – Le Corbusier, Walter Gropius czy Mies van der Rohe – to zwolennicy purystycznej bieli, to wbrew pozorom modernizm nie odszedł od barw. Ale – jak przekonują architekci i historycy – rozumiał je nieco inaczej. Jak? Kolorystyka elewacji odpowiadać miała najczęściej albo barwie materiałów elewacyjnych (wtedy ograniczała się do stonowanych szarości, jasnych beżów bądź ugrów) lub też korzystać powinna z pasteli – od beżów po stonowane zielenie.
Kolory a style historyczne
Choć modernizm zakładał całkowite odejście od stylów historycznych, w tym także zredukowanie detali, to nie dotyczyło to wykorzystania barw na ścianach zewnętrznych. Duże, płaskie i jednolite powierzchnie chętnie pokrywano kolorami.
Dlaczego stawiano wówczas na naturalną kolorystykę? Chodziło o uszanowanie klimatu i charakteru miejsca, w którym powstawał budynek lub dom. W modernizmie obowiązywała zasada, że tak bryła, jak i jej naturalne otoczenie miały stanowić integralną, uzupełniającą się całość. Po drugie, był to sposób na akcentowanie poszczególnych partii budynku (przy uwzględnieniu efektów światłocieniowych) i podkreślenie ascetycznej prostoty bryły.
Efekty tych zabiegów możemy obserwować do dziś – minimalistyczna forma budynków w połączeniu z kolorem zastosowanych materiałów stanowią o ich ponadczasowej elegancji.
Forma, funkcja, konstrukcja
Architektura modernistyczna opierała się w założeniu na nowej metodzie twórczej. Ta zakładała, że „zarówno forma, funkcja, jak i konstrukcja budynku, wywodzić się miały niemal wyłącznie z istniejących uwarunkowań materialnych”. Tyle teoria. W praktyce oznaczało to postawienie na m.in. na kubiczną bryłę budynku i okna pozbawione wewnętrznych podziałów. Ale nie tylko. W grę wchodziło też zastosowanie surowych materiałów (przede wszystkim beton i stal) oraz duże przeszklenia klatek schodowych, a nierzadko też całych elewacji.