Prostota i nawiązanie do natury – to dwie najważniejsze cechy stylu wiejskiego w architekturze. Jak powinna wyglądać elewacja domu w stylu wiejskim? Oto trzy pomysły na wykończenie fasady rustykalnego budynku jednorodzinnego.
- co to jest styl wiejski w budownictwie,
- jaki mamy pomysł na wiejską elewację wykończoną drewnem,
- jaki mamy pomysł na kamienną elewację w wiejskim stylu,
- jaki mamy pomysł na otynkowanie elewacji domu w wiejskim stylu.
Wiejskie budownictwo ma wielowiekową tradycję, ale jako punkt inspiracji dla stylu rustykalnego przyjmuje się przełom XIX i XX wieku. Z tego okresu pochodzą projekty drewnianych domków i dworków z bielonymi elewacjami, wpisujące się w sielskie krajobrazy. Styl wiejski może też kojarzyć się z góralskimi chatami, w których głównymi budulcami są drewno i kamień.
Oczywiście dom z elewacją w wiejskim stylu będzie najkorzystniej wyglądał w otoczeniu natury, czyli za miastem, choć w rzeczywistości to luźna reguła – pomysły na elewację domu w wiejskim stylu możesz wykorzystać też na kameralnym osiedlu blisko centrum, jeśli Twój dom otacza bujny ogród.
Drewno elewacyjne idealnie pasuje do wiejskiego stylu w budownictwie. Możesz użyć naturalnego surowca lub zastosować nowoczesne deski kompozytowe. Są trwałe i nie wymagają tak częstej konserwacji jak drewno. Więcej o tych elementach przeczytasz w artykule Deski elewacyjne – zalety i wady elewacji kompozytowej.
Drewnopodobnymi panelami w naturalnych kolorach wyłóż całą fasadę budynku lub tylko jej fragment, tworząc dom z elewacją w wiejskim stylu. Wykończenie warto dopełnić dachówką ceramiczną w ceglanym kolorze i białymi ramami okien – w zestawieniu najlepiej prezentują się ościeżnice drewniane lub imitujące drewno. Taki budynek wygląda sielsko i przytulnie.
Elewacja domu w wiejskim stylu może być wyłożona nie tylko drewnem, ale i kamieniem lub starą cegłą. Podobnie jak w przypadku drewna, możesz wybrać naturalne surowce lub alternatywne materiały. Płytki dekoracyjne imitujące kamień lub cegłę są mrozoodporne i bardzo estetyczne.
Wybór jest naprawdę spory – na wiejską elewację pasują na przykład włoskie wapienie i trawertyny, które przywodzą na myśl styl śródziemnomorski. Równie dobrze na rustykalne fasady nadają się wszelkie łupki o nieregularnych kształtach. Dobrze, gdy okładziny mają naturalne kolory: piaskowy, ceglasty, rdzawy, brązowy. Warto zestawiać je na fasadzie z tynkiem cienkowarstwowym i okładziną drewnianą, by pogłębić efekt stylizacji.
Bielone domki kojarzą się z polską wsią – pokrycie fasady białym tynkiem to najprostszy sposób na utrzymanie elewacji w wiejskim stylu. Do wyboru masz wiele rodzajów tynków. Oto dwa popularne produkty:
• tynk mineralny na bazie mieszanki szarego lub białego cementu, którym ręcznie wykonasz wyprawy na takich podłożach budowlanych, jak beton, tynk cementowo-wapienny czy płyta kartonowo-gipsowa. Masa po aplikacji wymaga malowania farbą fasadową. Zobacz tynk mineralny TM10.
• tynk modelowany do wykonywania cienkowarstwowych wypraw tynkarskich, który daje możliwość kreowania efektów dekoracyjnych. Nakładając go, uzyskasz na elewacji imitację okładziny z desek, piaskowca czy trawertynu. Masę po wyschnięciu wystarczy pomalować specjalną bejcą. Dowiedz się więcej o tynku modelowanym TSS05.
Z białą elewacją w stylu wiejskim będą harmonizować zielone lub ceglane dachówki. Rustykalny styl dopełnią okiennice pomalowane farbami pasującymi do kolorystyki dachu.
Sprawdź też: 3 popularne zestawienia kolorów elewacji w stylu angielskim.