Nawet starannie wykonany tynk mozaikowy po kilku latach może nie wyglądać dobrze –pokryje się kurzem i innymi zanieczyszczeniami. Co zrobić, kiedy pojawią się osady lub co gorsza także uszkodzenia? Jak im w ogóle zapobiegać?
Zarówno z zabrudzeniem elewacji, jak i rozwojem mikroorganizmów na tynku mozaikowym możemy sobie poradzić. Jak? Czyszcząc go, a potem pokrywając odpowiednimi środkami.
1. Tynk mozaikowy z powodzeniem można czyścić wodą – albo samą albo z dodatkiem niewielkiej ilości detergentu (np. płynu do mycia naczyń). Nie zawsze jest potrzeba sięgania po specjalistyczne środki czyszczące.
2. Jeśli zanieczyszczenia i osad nie schodzą, można spróbować usunąć je wodą pod ciśnieniem lub np. mokrą szczotką. Nie ma przy tym powodu, żebyśmy bali się o jakość tynku – spoiwem jest żywica i dzięki temu jest on bardziej odporny na czyszczenia niż inne tynki dekoracyjne.
3. W razie dalszych problemów – jeśli np. na powierzchni pojawią się jasnoszare przebarwienia – koniecznie sięgnijmy po specjalnie do tego przeznaczony środek. Może być nim np. preparat do usuwania wykwitów solnych z klinkieru – bez problemu dostaniemy go w hurtowniach lub marketach budowlanych.
4. Zanim preparat naniesiemy na ścianę, warto wypróbować go w mało widocznym miejscu. Wszystko po to, by zobaczyć, jak reaguje na powierzchni naszego tynku.
5. Aby zwiększyć odporność na wpływ warunków atmosferycznych, powierzchnię tynku warto – już po skończeniu czyszczenia – dodatkowo zabezpieczyć impregnatem do tynków mozaikowych albo np. lakierem do tynku.