Dlaczego styropian grafitowy odpada? - porady eksperta

W nowoczesnym budownictwie od lat przykłada się ogromną wagę do kwestii ocieplania domów mieszkalnych – zabieg ten pozwala bowiem na ogromne oszczędności w zakresie ogrzewania i ochładzania budynku przez cały rok. Ostatnio coraz popularniejszy jest montaż styropianu grafitowego, jednak niedoświadczone osoby mogą mieć problemy z tym, że odpada on od ścian. Jak temu zaradzić?

Grafitowy styropian na elewacji

Z tego artykułu dowiesz się:

- dlaczego montaż styropianu grafitowego zyskuje na popularności,

- dlaczego grafitowy styropian odpada od ściany,

- jak wygląda prawidłowy montaż styropianu grafitowego.

Zalety montażu styropianu grafitowego

Na nowo wykańczanych domach coraz częściej można zaobserwować, że w roli ocieplenia wykorzystuje się specyficzne szare płyty. Klejenie styropianu grafitowego na ścianach, bo o nim mowa, ma sporo zalet, dlatego też zyskuje coraz większą popularność. Cechuje się o wiele lepszym współczynnikiem przewodzenia ciepła niż biały styropian, a to właśnie za sprawą dodatku grafitu.

Ważne!

Lepsze parametry grafitowego styropianu wcale nie sprawią, że skuteczność izolacji domu będzie większa, ale dzięki nim możliwe będzie montowanie cieńszych płyt na ścianach.

Przyklejony grafitowy styropian

Montaż styropianu grafitowego to idealne rozwiązanie dla małych budynków, ale nie tylko. Zamiast grubej warstwy ocieplenia możesz położyć bardzo cienką, dzięki czemu okna nie będą osadzone zbyt głęboko, a tym samym wnętrza będą odpowiednio doświetlone. Produkt ma wiele zalet, jednak nie jest pozbawiony wad. Jakie problemy może sprawiać styropian grafitowy?

Dlaczego styropian grafitowy odpada?

Nie jest tajemnicą, że promieniowanie słoneczne ma negatywny wpływ na trwałość styropianu. Jednak w przypadku białych płyt szkodliwość nasłonecznienia jest duża tylko wtedy, gdy są one narażone na jego działanie przez bardzo długi czas. Natomiast podczas montażu styropianu grafitowego znaczenie ma każda godzina.

Należy bowiem wiedzieć, że grafitowy styropian nagrzewa się bardzo szybko i osiąga bardzo wysokie temperatury, mocno się przy tym rozciągając i deformując. Jednak, gdy słońce chowa się za chmurami, płyty równie szybko zaczynają się kurczyć. W ten sposób przyklejony styropian grafitowy odspaja się od podłoża i może całkowicie odczepić się od ścian. Należy więc zastanowić się nie nad tym, dlaczego styropian grafitowy odpada, ale nad tym, jak temu zapobiec.

Jak powinien przebiegać montaż styropianu grafitowego?

Liczne zalety montażu styropianu grafitowego sprawiają, że warto poświęcić nieco więcej uwagi, by przeprowadzić proces klejenia w prawidłowy sposób. Poza doborem wysokojakościowych zapraw do styropianu, takich jak KU11Zaprawa Klejąca do siatki KU11Zaprawa Klejąca do siatki KU11Zobacz więcej, konieczne będzie odpowiednie przygotowanie całego stanowiska pracy.

Dom ocieplany grafitowym styropianem

Na rusztowaniach zalecane jest zastosowanie specjalnych osłon zacieniających, które ochronią przyklejony styropian grafitowy przed promieniowaniem słonecznym. Muszą być one jednak idealnie szczelne, by prawidłowo pełnić swoją funkcję. Dla wielu wykonawców praca pod takimi siatkami jest mało komfortowa, dlatego często decydują się na drugie możliwe rozwiązanie klejenia styropianu grafitowego.

Na rynku dostępne są bowiem specjalne płyty grafitowe pokryte cienką warstwą białego styropianu. Należy je mocować jasną stroną na zewnątrz, co chroni całe ocieplenie przed nadmiernym nagrzewaniem się, a cały system może pozostać nieosłonięty przez czas, jaki jest potrzebny od przyklejenia płyt do wykończenia elewacji klejem do styropianu. Poznaj także różnice w stosowaniu siatki podtynkowej w przypadku docieplania styropianem białym i grafitowym.

Galeria: