Elewacja bez cokołu – jak ukryć cokół na fasadzie domu?
Zadaniem cokołów jest skuteczna ochrona dolnych partii budynków, jednak mają one wpływ także na estetykę domów jednorodzinnych. Pasują do wielu stylizacji, jednak nie każdemu muszą się podobać. Dla sceptyków takich rozwiązań interesującą opcją okaże się elewacja bez cokołu – jak bezpiecznie osiągnąć taki efekt?
Z tego artykułu dowiesz się:
- czy dom bez cokołu to dobry pomysł,
- kiedy można stworzyć elewację bez cokołu,
- jak osiągnąć efekt budynku bez cokołu.
Elewacja domu bez cokołu – czy cokół jest potrzebny?
Cokół jest elementem typowym dla większości budynków mieszkalnych. Stanowi on bowiem przedłużenie fundamentów lub ścian piwnicznych wystających ponad powierzchnię gruntu. Często stanowi on element dekoracyjny elewacji domu – ze względu na to, że wykańcza się go trwalszymi materiałami niż wyższe partie ścian, a dodatkowo nieraz jest on cofnięty lub wysunięty do przodu.
Dom bez cokołu mógłby okazać się mało praktyczny, jeśli zostałby niewłaściwie zaprojektowany – należy pamiętać, że te części domu, które mają bezpośrednią styczność z ziemią, są w większym stopniu narażone na wilgoć, uszkodzenia mechaniczne czy działanie pleśni i grzybów. Stworzenie elewacji domu bez cokołu jest jednak możliwe, choć może okazać się droższe lub trudniejsze niż wykańczanie budynków w standardowy sposób. Jak można uzyskać upragniony efekt?
Kiedy można zrezygnować z cokołu?
Jeśli chcesz, by Twój dom miał idealnie proste, jednolite ściany i sprawiał wrażenie, jakby wyrastał wprost z ziemi, możesz zdecydować się na elewację bez cokołu. Jest to jednak możliwe tylko w niektórych przypadkach – jeśli w projekcie domu cokół jest już uwzględniony, nie możesz się go pozbyć, ale możesz go zamaskować, co opiszemy w dalszej części artykułu.
Wybierając dom bez cokołu już na etapie jego budowania, musisz natomiast pamiętać, by odpowiednio zabezpieczyć całe ściany – zgodnie ze standardami przyjętymi dla wykańczania samych cokołów.
Co to oznacza? Na elewacjach bez cokołu sprawdzą się wszelkie materiały o wysokiej wytrzymałości mechanicznej i niskiej nasiąkliwości, jak cegła klinkierowa czy kamień naturalny. W takim przypadku masz pewność, że Twój dom parterowy bez cokołu jest wykonany zgodnie ze sztuką budowlaną, a dzięki temu odpowiednio chroniony przed niszczeniem.
Ważne!
Choć domy bez cokołu wyglądają wyjątkowo efektownie, ich zbudowanie jest bardzo kosztowne. Zarówno cegła klinkierowa, jak i kamień naturalny są materiałami drogimi, a tworzenie z nich całych ścian może pochłonąć sporą część budżetu przeznaczonego na budowę domu.
Efekt domu bez cokołu – jak go uzyskać?
Łatwiejszym i tańszym rozwiązaniem na elewację bez cokołu będzie ukrycie dolnej części ścian, szczególnie że najczęściej cokoły są jednak cofnięte w stosunku do ścian fasadowych. Jakie sposoby na zamaskowanie przyniosą najlepsze efekty estetyczne?
• Obniżenie tynkowanej elewacji – tynkowane ściany mogą zostać obniżone na wysokość zaledwie kilku centymetrów nad poziomem gruntu. Dzięki temu niemal całkowicie zasłonią niechcianą część ścian, tworząc elewację domu bez cokołu. Należy jednak pamiętać, że w takich przypadkach konieczne jest wybranie odpowiednich tynków – odpornych na wilgoć i rozwijanie się grzybów czy pleśni. Właściwym wyborem w takim przypadku będzie chociażby tynk silikatowo-silikonowy TSS25tynk silikatowo-silikonowy TSS25Tynk Silikatowo-Silikonowy TSS25Zobacz więcej.
• Zastosowanie płyt elewacyjnych – takie rozwiązanie również pozwala na uzyskanie efektu budynku bez cokołu. Przygotowanie takich osłon wymaga jednak zachowania szczelin dylatacyjnych – należy o tym bezwzględnie pamiętać. Płyty elewacyjne możesz wykończyć takim samym sposobem jak resztę ścian. Trzeba mieć natomiast świadomość, że takie rozwiązanie będzie wymagało remontu raz na kilka lat, ponieważ osłony nie są tak stabilne jak zwykłe ściany.