Nim przejdziesz do etapu malowania elewacji, niezbędne jest jej zagruntowanie. To etap przygotowawczy, którego pominięcie może skutkować efektem niższej jakości i mniej trwałym. Spójrz co warto wiedzieć na temat gruntowania elewacji.
Choć do prac przygotowawczych przed malowaniem elewacji należy gruntowanie, przed jego rozpoczęciem również należy podjąć się pewnych prac. Zacząć należy od oczyszczenia elewacji ze wszystkich zanieczyszczeń oraz nie trzymających się warstw malarskich. Do uzyskania czystych powierzchni można użyć myjki ciśnieniowej, a do uporczywych zabrudzeń również szczotki. Do ochrony przed mikroorganizmami przydatne będą natomiast specjalistyczne środki, np. Preparat Grzybo- i Glonobójczy RG 10. W przypadku pleśni czy glonów nie wystarczy samo ich usunięcie, ale również ochrona przed powstawaniem kolejnych ognisk.
Gruntowanie elewacji przed malowaniem to sposób na poprawę parametrów podłoża, na którym następnie będzie zaaplikowana farba elewacyjna. Gruntowanie pozwala zmniejszyć chłonność podłoża, dzięki czemu do malowania zużyjesz mniej farby. Wzmocnisz też strukturę powierzchni oraz poprawisz przyczepność nakładanej powłoki malarskiej. Co więcej, pozwolisz też uchronić przed powstawaniem przebarwień oraz plam, wykwitów solnych czy pleśni, dzięki czemu trwałość elewacji znacznie się poprawi.
Grunt elewacyjny stosowany na zewnątrz prócz wspomnianych wcześniej cech, musi również zabezpieczać podłoże przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych. Jaki grunt do ścian wybrać? Grunt Akrylowy GA 10 to grunt do ścian zewnętrznych mrozoodporny przeznaczony do gruntowania oraz wzmacniania podłoży takich jak tynki gipsowe, cementowe, cementowo-wapienne, betonowe lub cienkowarstwowych tynków mineralnych. Produkt doskonale wnika w podłoże, poprawia przyczepność farby nawierzchniowej i wyrównuje chłonność. Z powodzeniem może być stosowany nie tylko wewnątrz, ale i na zewnątrz.
Z kolei Grunt Silikonowy GN 30 to natomiast preparat przeznaczony do gruntowania oraz wzmacniania podłoży mocno chłonnych, takich jak tynki cementowe czy cementowo-wapienne. Poprawia przyczepność farby nawierzchniowej oraz zmniejsza chłonność podłoża. Może być stosowany w temperaturze od 10 do 25 stopni Celsjusza.
Ile kosztuje gruntowanie elewacji? Wszystko zależy od powierzchni, którą należy zagruntować oraz jej stanu technicznego. W przypadku powierzchni wysokoporowatej, należy użyć więcej środka gruntującego.
Przed rozpoczęciem gruntowania należy pamiętać, że środek można nakładać wyłącznie na suchym podłożu, dlatego warto dać czas elewacji, by mogła wyschnąć. To istotne zwłaszcza w przypadku nowych i świeżo tynkowanych ścian, na których preparat można stosować najwcześniej po 28 dniach od ich wykonania, przypadku betonu natomiast dopiero po 3 miesiącach. Czas schnięcia zależy oczywiście również od warunków atmosferycznych.
Można użyć obydwu narzędzi, ale lepiej sprawdzi się szeroki pędzel z długim włosiem. Przydatne będą także informacje producentów, którzy szczegółowo opisują, jak powinien przebiegać proces mieszania. Gdy wymieszasz go już dokładnie, rozprowadzaj grunt za pomocą szerokiego pędzla równomiernie od góry do dołu tak długo, aż zostanie on zaaplikowany na powierzchni całej ściany. Mimo tego, że grunt przykryje następnie farba elewacyjna i teoretycznie nie będzie go widać, to należy zadbać o to, by kolejne fragmenty pokrywały się ze sobą. Precyzja w zakresie gruntowania pozwoli wypracować bardziej satysfakcjonujący efekt końcowy, a farba nawierzchniowa będzie prezentowała się lepiej.