Gzymsy elewacyjne zewnętrzne z jednej strony pełnią funkcję dekoracyjną, z drugiej zaś osłaniają elewację domu oraz inne elementy budynku (okna, drzwi) przed ściekającą z dachu wodą. Dzięki nim dom zyskuje klasyczny, elegancki wygląd, a ryzyko powstania zacieków czy plam na elewacjach znacznie się zmniejsza. Sprawdź, z czego mogą być wykonane gzymsy elewacyjne i jak je wykorzystać.
Niegdyś gzymsy elewacyjne (okienne, pod parapetami, między elewacjami czy nad drzwiami) wykonywano z materiałów, które wykorzystywano do budowy domów (inaczej rzecz ujmując – ze ściennych materiałów nośnych). Najczęściej były to cegły, drewniane bale czy kamień. Gzymsy były wówczas elementami konstrukcyjnymi budynków.
Z biegiem czasu zaczęto wykonywać je z grubego tynku i rzeźbić w nim przeróżne wzory. Współcześnie gzymsy elewacyjne rzadko pełnią już funkcje konstrukcyjne, w związku z czym ich wykonanie jest łatwiejsze. Najczęściej wykorzystuje się stosunkowo niedrogie, łatwe w montażu i wytrzymałe gzymsy elewacyjne ze styropianu.
Gzymsy muszą być wykonane z materiału odpornego na działanie wilgoci, niskiej i wysokiej temperatury czy promieniowania słonecznego. Styropian do gzymsów musi być twardy i pokryty warstwą ochronną, np. elastyczną masą żywiczną. Ponadto gzymsy styropianowe muszą być też solidnie zamontowane i właściwie docieplone, aby nie tworzyły mostków termicznych. Należy zwrócić uwagę na zabezpieczenie łączenia między gzymsami i ścianą – tak, by topniejący na gzymsie śnieg nie wnikał w łączenia i nie tworzył zawilgoceń.
Gzymsy elewacyjne mogą być zamontowane wokół budynków czy pod dachem lub podbitką dachową. Możesz wykorzystać je jako ochronę lub dekorację ram okiennych, parapetów czy drzwi, a także podzielić dzięki nim elewację.
Gzymsy elewacyjne okienne to rozwiązanie, które doda szyku i elegancji budynkowi. Do takich gzymsów możesz dodać dekoracyjne listwy pionowe oraz gzymsy podparapetowe, zabudowując tym samym całe okno ozdobną sztukaterią. Taka ozdobna rama okienna wygląda niezwykle elegancko, a do tego lekko i stylowo.
Gzyms nad oknem możesz udekorować jeszcze bardziej ozdobnym zwornikiem, natomiast do gzymsu pod parapetem dodać dekoracyjne wsporniki elewacyjne. Gzymsy podparapetowe pełnią dodatkową funkcję ochronną – to bowiem elewacja w okolicach okien jest szczególnie narażona na powstawanie zacieków. Gzyms pod oknem zabezpieczy ścianę przed nieestetycznymi plamami.
Gzyms elewacyjny portalowy, czyli naddrzwiowy, montuje się nad otworem drzwiowym lub bezpośrednio nad drzwiami. Podobnie jak okna drzwi, można go udekorować pionowymi, dekoracyjnymi listwami.
Gzymsy elewacyjne kordonowe (znane także jako gzymsy międzypiętrowe lub działowe) to elementy dekoracyjne, które oddzielają od siebie kondygnacje budynku. Dzięki nim możesz zaakcentować podział domu, podkreślić lub nadać proporcje budynku, ozdobić ściany pozbawione elementów dekoracyjnych, dodać dynamiki elewacji, połączyć części ściany wykończone różnymi materiałami czy uzyskać inny ciekawy efekt aranżacyjny.
Gzyms elewacyjny wieńczący umieszcza się na podbitce dachowej lub w miejscu między ścianą i krawędzią dachu. To doskonały sposób na domknięcie całego projektu i wykończenie elewacji.
Gzyms, który umieszcza się jako zwieńczenie elewacji lub tuż pod dachem, nazywa się gzymsem elewacyjnym głównym.
Producenci styropianowych gzymsów zewnętrznych oferują klientom gzymsy w różnych rozmiarach i w różne wzory, dlatego z powodzeniem dopasujesz sztukaterię do stylu całego budynku. Możesz zdecydować się np. na gzymsy z dodatkowymi zdobieniami, stylizowane na style historyczne lub na proste gzymsy w kształcie listwy o przekroju prostokąta, które będą pasować doskonale do nowoczesnych aranżacji.