Jak położyć tynk mozaikowy na ścianę zewnętrzną?
Są odporne, trwałe i łatwe w utrzymaniu. Dostępne w formie gotowej masy tynkarskiej. Nic więc dziwnego, że tynki mozaikowe z powodzeniem stosuje się na ścianach zewnętrznych. Jak się je nakłada? I z czego w ogóle są wykonane?
TYNK MOZAIKOWY – JAK GO NAKŁADAĆ?
Grunt to dobre podłoże
Pierwszym i najważniejszym krokiem jest odpowiednie przygotowanie podłoża. W praktyce oznacza to, że powierzchnia ścian zewnętrznych powinna być starannie oczyszczona, a przy tym trwała, sucha, gładka i idealnie równa. To ważne, bo tynki mozaikowe nanosi się cienką warstwą – wszelkie nierówności i pęknięcia uniemożliwią więc jego solidne przywarcie do podłoża i prawidłowe rozprowadzenie. I tu kolejna uwaga! Jeszcze przed nanoszeniem tynku koniecznie trzeba zagruntować podłoże, postępując zgodnie ze wskazówkami producenta i to preparatem tej samej firmy – użycie środka innej marki spowoduje utratę gwarancji.
Wybór czasu prac
Drugim krokiem jest wybór czasu prac. Kiedy nakładamy tynk mozaikowy, dzień powinien być bezchmurny i najlepiej bez większych porywów wiatru. Aby się upewnić, że pogoda nam sprzyja, warto wejść na stronę na kartę danego produktu i kliknąć w moduł „Sprawdź pogodę u siebie” – dostaniemy precyzyjną informację, czy danego dnia można rozpocząć pracę. Dlaczego to takie ważne? By tynk związał i nie pojawiły się na nim pęknięcia trzeba stosować się do zaleceń producenta.
Jak kłaść tynk mozaikowy?
Położenie tynku mozaikowegotynku mozaikowegoTynk Mozaikowy TD50Zobacz więcej, po wykonaniu prac przygotowawczych, nie jest trudne. Wystarczy tylko połączyć kruszywo z żywicą – wymieszać składniki w pojemniku za pomocą wiertarki z końcówką mieszającą. Nie bądźmy przy tym zaskoczeni, że początkowo nie będzie się on dobrze prezentował (to szara masa) – dopiero po tym, jak całość stężeje widoczne staną się kolory i refleksy świetlne. Jak wygląda samo nakładanie tynku mozaikowego?
Najlepiej robić to stalową pacą i łopatką, podobnie jak nanosi się i inne tynki lub gładź gipsową. Niewielkimi porcjami, w jedną stronę i bez przerw w pracy – inaczej widoczne staną się krawędzie łączenia. Pamiętajmy też o stroju ochronnym – zaschniętą żywicę trudno jest potem usunąć.