Jak zabezpieczyć elewację na okres jesienno-zimowy?
Aby uniknąć szkód i kosztów napraw warto odpowiednio wcześniej zabezpieczyć elewację – jeszcze zanim zaskoczy nas jesień. Jak to zrobić? O czym koniecznie trzeba pamiętać? Dlaczego to takie ważne?
Późna jesień, zima i przedwiośnie to czas, kiedy elewacja jest szczególnie narażona na intensywne oddziaływanie wilgoci, wody i niskich temperatur. Ich negatywnym skutkom można jednak skutecznie przeciwdziałać – na różnych etapach prowadzonych prac.
KIEDY IZOLACJA NIE JEST GOTOWA
Metody i środki ochrony
Kiedy nie udało się nam zakończyć montażu termoizolacji przed nastaniem jesieni, warto sięgnąć po kilka sprawdzonych rozwiązań. Jakich? Aby osłonić mury możemy:
- sięgnąć po preparaty gruntujące, które pozwolą wzmocnić strukturę tynku, utwardzić podłoże i zmniejszyć chłonność podłoża, a tym samym poprawić jego mrozoodporność;
- zastosować podkład z masy tynkarskiej, najlepiej o barwie zbliżonej do tynku dekoracyjnego lub farby elewacyjnej, która będzie stanowiła wykończenie elewacji. Wzmocnimy w ten sposób ochronę warstwy zbrojnej, a także wyeliminujemy problem zacieków.
- pozostawić siatkę na rusztowaniach. Z jednej strony będzie ona chronić mury przed nadmiernym zawilgoceniem i przemrożeniem, a z drugiej – przegrzaniem i promieniowaniem słonecznym.
Dlaczego to takie ważne?
Brak odpowiedniego zabezpieczenia termoizolacji na jesień i zimę może spowodować, że ta nie spełni naszych oczekiwań. W praktyce: nie pozwoli na przeciwdziałanie utracie ciepła.
KIEDY ELEWACJA JEST GOTOWA
Kiedy termoizolację udało się nam zakończyć jeszcze przed spadkiem temperatur, to przyjdzie nam (głównie w kolejnych latach) pamiętać o dwóch rzeczach.
Kontrole okresowe
Powinno się je przeprowadzać co najmniej raz w roku. Jeśli powierzchnia zabudowy przekracza 2 tys. m² (lub ich dach 1 tys. m²) kontrole okresowe powinny mieć miejsce co najmniej dwa razy do roku – do 31 maja i do 30 listopada.
Roboty remontowe
Plamy, przebarwienia, odpryski powłok, spękania faktury i wykruszenia – każdą z tych zmian na elewacji, którą wypatrzymy, warto szybko usunąć (im szybciej, tym lepiej). Dlaczego? Wilgoć i woda mogą spowodować wysadzenie tynku, spękanie murów, osłabienie wiązań, a także np. odsłanianie struktury fragmentów elewacji; w konsekwencji dalszą jej degradację. Wszystkie prace należy przeprowadzać w odpowiednich warunkach pogodowych – warto więc przed rozpoczęciem prac zapoznać się z kartą techniczną produktu. Karta techniczna zawiera informację o optymalnych temperaturach powietrza i podłoża, oraz wilgotności powietrza w jakiej należy aplikować dane produkty.