W systemach ociepleń na styropianie stosowane są z reguły dwa rodzaje klejów – do montażu styropianu i do zatapiania siatki. Z ich właściwościami bywa różnie. Co je różni? Jakie powinny mieć cechy?
Do montażu zarówno styropianu, jak i siatki należy wybrać dedykowane do takich prac kleje są to najczęściej produkty w formie sypkiej, fabrycznie przygotowane zaprawy. To nic innego jak suche mieszanki składające się z kruszyw mineralnych, cementu i specjalnych domieszek poprawiających wydajność i przyczepność. Zaprawy klejące do przyklejania styropianu/wełny mineralnej – kliknij tutaj
Zaprawy klejące do zatapiania siatki – kliknij tutaj
Co trzeba o nich wiedzieć?
Jak sama nazwa wskazuje służy do przyklejania styropianu przy montażu płyt metodą lekką-mokrą i to niezależnie od tego, czy mowa jest o podłożach: betonowych, ceramicznych, silikatowych, cementowych i cementowo-wapiennych. Przeznaczona jest przy tym tak do stosowania na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Z powodzeniem nadaje się także do wypełniania i szpachlowania ubytków ustabilizowanego podłoża.
Uwaga: Główną korzyścią zastosowania jednego systemu objętego aprobatą techniczną (a więc i kleju systemowego) jest pewność trwałości elewacji, często poparta dodatkową gwarancją producenta. Zastosowanie kleju z innego systemu może doprowadzić do obniżenia trwałości systemu a nawet do utraty gwarancji producenta. Dowiedz się więcej o gwarancji na systemy Foveo Tech – kliknij tutaj
Co do zasady służy wykonywaniu zabezpieczającej warstwy zbrojonej siatką z włókna szklanego przy ocieplaniu murów metodą lekką-mokrą. W praktyce to produkt 2 w 1, bo doskonale nadaje się też do przyklejania płyt styropianowych do podłoży mineralnych (betonowych, ceramicznych, silikatowych, cementowych i cementowo-wapiennych) oraz do wypełniania i szpachlowania ubytków ustabilizowanego podłoża. Można ją stosować do murów poddawanych termomodernizacji (produkt oznaczony symbolem KU 21). Tu także wyróżnić można zaprawy ekonomiczne i systemowe (KU 21).