Malowanie elewacji - odpowiedzi eksperta na 5 najczęstszych pytań

Elewacja budynku to jego wizytówka i element, który zwraca uwagę w pierwszej kolejności. Nic dziwnego, że każdy właściciel domu chce, by budynek z zewnątrz prezentował się okazale. Oto 5 kwestii, które warto mieć na uwadze podejmując się malowania elewacji.

Elewacja malowana przez fachowca

Dlaczego prace należy rozpocząć od czyszczenia elewacji?

Jeśli przed malowaniem elewacji pominiesz etap dokładnego oczyszczenia, efekt końcowy może okazać się niezadowalający i nietrwały. Czasem wystarczy zwykłe mycie wodą, by usunąć zabrudzenia. Jeśli elewację pokrywają glony i grzyby lub też nalot solny, wówczas najlepiej usunąć je metodą mechaniczną. Przydatna w tym celu będzie miękka szczotka lub też szpachelka. To jednak nie wszystko – powierzchnia dotknięta przez mikroorganizmy powinna być potraktowana środkiem do ich zwalczania. Należy pamiętać, by pozwolić wniknąć preparatowi do wnętrza muru, ponieważ usunięcie powierzchniowych nalotów nie rozwiąże problemu. Pozostawienie preparatu na kilka dni przed podjęciem się kolejnych prac może okazać się bardziej skuteczne. Warto też zapoznać się z warunkami 13 letniej gwarancji renowacji elewacji od FOVEO.

Jak często należy malować elewację i w jakich warunkach?

Bardzo często pojawiającym się pytaniem jest: malowanie elewacji – co ile lat? Nie ma jednej słusznej odpowiedzi na to zagadnienie. Istotne jest, by przynajmniej raz w roku dokładnie przejrzeć elewację i ocenić jej stan ze szczególnym uwzględnieniem zacieków, nalotów, ognisk grzybów i pleśni oraz uszkodzeń mechanicznych. Na tej podstawie można ocenić czy elewacja potrzebuje malowania.

Jeśli tak, to warto pamiętać o kilku zasadach w zakresie warunków. Elewacji nie należy malować w czasie dni zbyt wilgotnych oraz w trakcie upałów oraz mrozów. Pożądana temperatura mieści się w przedziale od 5 do maksymalnie 25 stopni, a przy użyciu Dodatku Zimowego DZ 10Dodatek Zimowy DZ10Dodatek Zimowy DZ10Zobacz więcej nawet od 0 stopni. Ściany należy malować zanim zaczną nagrzewać się od słońca. Warto pamiętać także o tym, by odpowiednio zabezpieczyć teren przed osobami postronnymi i zadbać o bezpieczeństwo rusztowań oraz drabin.

Czy gruntowanie elewacji jest konieczne?

Bardzo często w zakresie malowania elewacji pojawia się pytanie o zasadność gruntowania oraz jaki grunt pod malowanie elewacji wybrać. Gruntowanie jest procesem, który standardowo poprzedza malowanie elewacji. Jego celem jest wzmocnienie struktury powierzchni oraz wyrównanie nierówności. Co więcej, dzięki nałożeniu środka gruntującego zmniejsza się chłonność podłoża i poprawia przyczepność powłoki malarskiej. To sprawia, że do malowania można zużyć mniej farby, a efekt końcowy będzie bardziej satysfakcjonujący.

Środek gruntujący powinien być dopasowany zarówno do charakterystyki podłoża, jak i farby, która ma zostać użyta. Środki gruntujące można podzielić np. na akrylowe oraz silikonowe.

Malowanie elewacji na wysokości

Jaką farbę do malowania elewacji wybrać?

Malowanie elewacji – jaka farba, oto częsty dylemat osób planujących prace związane z odświeżeniem elewacji. Farbę należy dobrać w odniesieniu do podłoża – przydatna będzie zatem wiedza na temat tynku oraz wcześniej użytej farby.

Farby do malowania elewacji można podzielić na farby silikonowe, silikatowe oraz akrylowe. W farbach silikonowych spoiwem jest żywica i charakteryzują się one wysoką odpornością na zabrudzenia. Farby silikatowe, inaczej krzemianowe, to preparaty przeznaczone do podłoży mineralnych. Farby akrylowe natomiast charakteryzują się dobrą przyczepnością do podłoża i należą do najpopularniejszych farb elewacyjnych.

Ile kosztuje malowanie elewacji?

Ile kosztuje malowanie elewacji za metr? To wszystko zależy od tego jak kosztowną farbę wybierzesz oraz ile farby na malowanie elewacji potrzebujesz. Tu przyda się odrobina matematyki. Powierzchnię elewacji wyrażoną w metrach kwadratowych należy pomnożyć przez ilość farby, która jest potrzebna do malowania 1 metra kwadratowego. Taką informację można znaleźć na opakowaniu producenta. Powstałą wartość należy pomnożyć przez tyle, ile warstw planujesz nałożyć. Najczęściej wystarczy dwukrotność plus około 10% zapasu.

Galeria: