Dzięki izolacji zewnętrznej domu możesz zaoszczędzić naprawdę wiele – zimą do wnętrz nie będzie wdzierało się zimno, latem zaś upał, a zatem będziesz płacić niższe rachunki za prąd, gaz i opał. Do stworzenia funkcjonalnego ocieplenia elewacji konieczny jest prawidłowy montaż narożników styropianowych – sprawdź, jak to zrobić!
- jaką funkcję pełnią narożniki styropianowe,
- dlaczego warto wybrać montaż narożników aluminiowych z siatką,
- jak przebiega montaż narożników z siatką i bez.
Ocieplona i otynkowana elewacja wygląda naprawdę pięknie – cienki, często kolorowy tynk strukturalny zdobi ściany i chroni je przed działaniem czynników atmosferycznych, jednak nie jest już tak skuteczny, jeśli chodzi o odporność na uszkodzenia. Dlatego też w najbardziej newralgicznych miejscach ścian oprócz siatki zbrojonej stosuje się także dodatkowe wzmocnienia. Montaż narożników aluminiowych na styku dwóch ścian zabezpieczy rogi przed przypadkowym obiciem, ukruszeniem czy innymi zniszczeniami.
Narożniki ścian są szczególnie narażone na uszkodzenia, ponieważ są najbardziej „wystającymi” elementami elewacji – najłatwiej na nie wpaść podczas przenoszenia mebli ogrodowych lub przypadkiem wjechać w nie kosiarką. Dlatego też tak ważne jest, aby w prawidłowy sposób zamontować na nich narożniki tynkarskie.
Skoro już zdecydowałeś się na wzmocnienie ścian narożnikami aluminiowymi, koniecznie dowiedz się, jakie wersje tego produktu masz do wyboru:
• narożniki styropianowe z siatką,
• narożniki styropianowe bez siatki.
Różnica pomiędzy nimi polega na tym, że w przypadku montażu narożnika styropianowego bez siatki, konieczne jest robienie na nim zakładek z siatki zbrojonej. Z kolei montaż narożników aluminiowych z siatką nie wymaga takiego rozwiązania, a zatem możliwe jest łatwiejsze zachowanie idealnie ostrych krawędzi elewacji, ponieważ element aluminiowy nie zostaje zasłonięty dodatkowymi warstwami.
Montaż narożników aluminiowych z siatką na styropianie zalecany jest nie tylko na krawędziach ścian. Takie wzmocnienie doskonale sprawdza się również w przypadku wykańczania wnęk drzwiowych i okiennych – są to bowiem miejsca szczególnie narażone na powstawanie pęknięć.
1. W przypadku montażu narożników zewnętrznych zarówno z siatką, jak i bez pierwszym krokiem jest przymocowanie aluminiowych elementów w zaprawie klejowej do siatek, np. takiej jak Zaprawa Klejąca do siatki KU 11. Narożniki z siatką osadza się na zaprawie, te bez natomiast zatapia całkowicie i poziomuje.
2. Podczas montażu narożników z siatką kolejnym krokiem jest połączenie skrzydełek siatki narożnika z siatką systemową – należy nałożyć jedną na drugą, ale nie ma konieczności przekładania siatki zbrojącej na kolejną ścianę. W przypadku montażu narożnika tynkarskiego bez siatki zakładka musi mieć ok. 20 cm, co powoduje konieczność przykrycia całego narożnika.
3. Łączenie dwóch listew aluminiowych także wymaga wykonania dodatkowych zakładek, tym razem w płaszczyźnie pionowej – taka zakładka powinna mieć przynajmniej 10 cm.
Jak widać, montaż narożników zewnętrznych nie jest trudnym zadaniem, należy jednak pamiętać o różnicy w mocowaniu listew bez skrzydełek siatki i z siatką. Oba rozwiązania są równie solidne, jeśli są poprawnie wykonane, jednak warto wiedzieć, że nakładanie siatki na szczyt narożnika aluminiowego powoduje jego delikatne zaokrąglenie. Dlatego jeśli zależy Ci na ostrych krawędziach ścian, zdecyduj się na montaż narożników z siatką. Więcej o montażu siatki zbrojeniowej dowiesz się z artykułu: Zatapianie siatki elewacyjnej – poradnik ekspercki.