Myszy w elewacji to nieproszeni goście, dlatego trzeba odpowiednio zabezpieczyć warstwę ocieplenia, aby gryzonie nie narobiły szkód. Podpowiadamy kilka sposobów na myszy w elewacji – jak się przed nimi uchronić i co zrobić, gdy gryzonie dostaną się pod warstwę styropianu.
- jakie błędy wykonawcze prowadzą do zagnieżdżenia się myszy w elewacji domu,
- jakie są sposoby na myszy w elewacji.
Podczas budowy domu może zdarzyć się sytuacja, że gryzonie wejdą pod warstwę ocieplenia, np. przez otwory przy nieobrobionych jeszcze drzwiach wejściowych czy garażowych. Myszy mogą też podgryzać dolne części ocieplenia, gdy szukają schronienia przed zimą. Również niewłaściwy montaż listwy startowej lub siatki podtynkowej może być przyczyną zagnieżdżenia się myszy w elewacji domu.
Gryzonie w elewacji mogą powodować naruszenie warstwy termoizolacyjnej, tworzenie się mostków termicznych, przeciekanie ścian, nieprzyjemne zapachy i zagrożenie biologiczne. Przed myszami w elewacji można się uchronić, prawidłowo zabezpieczając warstwę ocieplenia domu od spodu, w strefie cokołowej.
Do najczęstszych błędów, które pozwalają gryzoniom zagnieżdżać się w styropianie, należą:
• Brak listwy startowej (cokołowej) w miejscach nieosłoniętych siatką zbrojeniową – co prawda nieosłonięty styropian nie jest pożywieniem dla myszy, ale staje się łatwą do pokonania barierą.
• Zbyt duże przerwy dylatacyjne pomiędzy listwami startowymi lub siatką podtynkową. Niewielkie przerwy w zbrojeniu to dla myszy zaproszenie – prędzej czy później wydrążą dziurę w niezabezpieczonym ociepleniu. Zobacz instrukcję poprawnego montażu profilu cokołowego oraz zatapiania siatki elewacyjnej;
• Niewłaściwe zabezpieczenie styropianu lub wełny przy otworach drzwiowych. Nie warto zostawiać nieobrobionych otworów bez zabezpieczenia przed kolejnymi etapami prac. To okazja dla myszy, by zamieszkać w elewacji nowego domu. Do zabezpieczania ocieplenia w newralgicznych miejscach możesz użyć metalowej siatki przeciw gryzoniom.
Siatkę przeciw myszom można wykorzystać do zabezpieczania cokołu od spodu. Powinna ona obejmować płytę styropianową położoną najniższej od strony dolnej i stycznej ze ścianą budynku – powinna tworzyć profil o przekroju litery L. Jeśli ocieplenie nie ma listwy cokołowej, warstwę izolacji warto otoczyć siatką również od zewnętrznej strony – profil powinien tworzyć w takim wypadku literę U. Siatka musi być tak przymocowana, aby nie było najmniejszej szczeliny, przez którą mogłoby się prześlizgnąć zwierzę. Newralgicznymi punktami są narożniki – należy tak uformować metalową siatkę, aby mysz nie mogła jej sforsować.
Kiedy już zauważyłeś ślady niechcianych lokatorów – osypujący się styropian, małe otwory w warstwie ocieplenia czy chrobotanie przez ścianę – trzeba się ich definitywnie pozbyć. Jest kilka sposobów na myszy w elewacji ze styropianu. Oto niektóre z nich:
• trutki mumifikujące przy wejściach do kanałów i w miejscach, gdzie są widoczne oznaki bytowania gryzoni,
• zastawianie pułapek przy wygryzionych fragmentach ocieplenia,
• odstraszacze ultradźwiękowe, uznawane za przyjazny dla środowiska sposób na myszy w ociepleniu, bez stosowania chemikaliów i niehumanitarnych metod.
Ultradźwięki są niesłyszalne dla ludzi, ale jeśli mamy w domu zwierzęta, nie stosujmy odstraszaczy ultradźwiękowych – będą dla nich źródłem stresu i bodźcem do ucieczki.
• w skrajnych przypadkach konieczne może okazać się rozebranie zniszczonej, dolnej części elewacji i zastąpienie jej szczelnym systemem ocieplenia. Tym razem należy zadbać o prawidłowe zabezpieczenie styropianu siatką podtynkową, listwą cokołową i ewentualnie metalową siatką przeciw gryzoniom.
Zanim przystąpisz do naprawy ocieplenia, upewnij się, że żadna mysz nie została pod warstwą styropianu. Jeśli dziury w płytach zostaną zasłonięte, zwierzę nie wydostanie się już z pułapki, ale przez jeszcze jakiś czas może narobić kolejnych szkód w ociepleniu, wygryzając następne dziury. Martwa mysz w elewacji domu stanie się z kolei źródłem nieprzyjemnego zapachu i potencjalnym zagrożeniem biologicznym.
Przeczytaj też: Jak dbać o elewację domu.