Najważniejsze zasady nakładania siatki podtynkowej – porady eksperta
Co to znaczy, że siatka podtynkowa musi być dobrze zatopiona w kleju? Jak prawidłowo kłaść warstwę zbrojną w systemie ocieplenia budynku? Oto najważniejsze zasady nakładania siatki podtynkowej.
Z tego artykułu dowiesz się:
- jak wybór siatki wpływa na system ocieplenia,
- jak nanosić klej pod pasy siatki,
- jak zatapiać siatkę w kleju,
- o czym pamiętać przy zabezpieczaniu narożników i innych newralgicznych miejsc na elewacji.
Wybór siatki podtynkowej i zaprawy klejącej – co trzeba wiedzieć
Siatka podtynkowa nie tylko chroni materiał ociepleniowy i zapewnia trwały podkład pod tynk, ale ma też właściwości przeciwkurczliwe, czyli przejmuje naprężenia powstające przy nagrzewaniu się elewacji. Ma to kluczowe znaczenie w systemie ociepleń. Więcej o konieczności stosowania siatki podtynkowej przeczytasz w artykule Po co kłaść siatkę podtynkową, natomiast poniżesz rozpisaliśmy najważniejsze zasady jej montażu.
Elementy systemu ocieplenia powinno się wybierać zawsze od jednego producenta, co zapewni ich kompatybilność. Zaleca się wybór siatki podtynkowej z włókna szklanego o stabilnej strukturze i gramaturze nie niższej niż 145 g/m2. Do przyklejania warstwy zbrojnej należy dobrać zaprawę klejącą do siatki – nie rekomenduje się używania tego samego produktu, którego użyto do przyklejania styropianu lub wełny. Zawsze należy kierować się wskazaniami producenta co do sposobu montażu i warunków pogodowych.
Siatka podtynkowa – nanoszenie kleju pod pasy siatki
Przed przyklejaniem siatki wykonaj dokładny przegląd płyt styropianowych. Podłoże musi być idealnie równe i stabilnie zamocowane. Siatkę powinno się kłaść na odpylone i zeszlifowane płyty styropianowe – nie wcześniej niż po 3 dniach i nie później niż 3 miesiące od ich przyklejenia. Do nanoszenia kleju najlepiej używać zębatej pacy o wymiarach zębów 6 x 6 mm. Zaprawę klejącą należy nakładać na całą powierzchnię, nie pozostawiając wolnych miejsc, na szerokość nieznacznie większą niż siatka elewacyjna. Siatkę zbrojącą zamocuj natychmiast po nałożeniu kleju.
Siatka podtynkowa – jak kłaść
Pasy siatki elewacyjnej trzeba bardzo dokładnie wtopić w klej – zbrojenie powinno być zatopione w masie klejącej na całej swojej grubości, bez fałd i zagięć. Siatkę najwygodniej przyklejać, zaczynając od jej środka. Kolejne pasy siatki mocuj na zakład około 10 cm, przy czym zakłady siatki nie mogą pokrywać się z miejscami łączenia płyt styropianowych.
Ważne!
Warstwa zbrojona systemu ocieplenia to tak naprawdę warstwa kleju wzmocniona siatką, a nie klej naciągnięty na siatkę. Dlatego tak istotne jest, aby powierzchnia styku dwóch pasów siatki była prawidłowa (min. 10 cm), a klej nałożony równomiernie i bez prześwitów. Siatka musi być bardzo dokładnie zatopiona w kleju i niewidoczna.
Nałożenie drugiej warstwy kleju
Po wyschnięciu pierwszej warstwy kleju z zatopioną w niej siatką, należy nanieść kolejną warstwę, tak by całość miała grubość 3-5 mm. Ta zasada pozwala na wyrównanie i wygładzenie zbrojonej powierzchni, a także zwiększa wytrzymałość mechaniczną podłoża. Jeśliten krok zostanie pominięty, po naniesieniu tynku mogą być widoczne nierówności. Czas potrzebny do wyschnięcia kleju to minimum 2 doby (przy założeniu idealnych warunków pogodowych, w przeciwnym razie czas może się wydłużyć). Dopiero, gdy będziemy mieli pewność wyschnięcia kleju , można bezpiecznie przejść do następnych etapów prac, czyli gruntowania i tynkowania.
Zabezpieczenie narożników i cokołów
Bardzo ważne jest zabezpieczenie naroży zewnętrznych ścian, cokołów, powierzchni wokół ościeży, a także komina. Rozwiązaniem jest montaż narożników aluminiowych z siatką, które chronią przed uszkodzeniami i zabezpieczają elewację przed gryzoniami oraz innymi szkodnikami. Siatki, narożniki i listwy startowe (cokołowe) muszą być tak zamocowane, aby nie pozostawić najmniejszej szczeliny, przez którą mogłoby się prześlizgnąć małe zwierzę. Zobacz instrukcję, jak montować narożniki z siatką oraz jak zabezpieczyć elewację przed gryzoniami.
W artykule Zatapianie siatki elewacyjnej obejrzysz krótki film instruktażowy, jak prawidłowo wykonać warstwę zbrojenia (kliknij w tytuł, by zobaczyć).