Ocieplenie domu wełną mineralną to proces, który składa się z kilku etapów. Musisz odpowiednio przygotować zarówno podłoże, jak i same płyty, a także zamontować mocowania i położyć warstwę zbrojną z siatką i tynkiem. Sprawdź, jak przeprowadzić ocieplenie domu drewnianego wełną mineralną krok po kroku.
- jak przygotować elewację do ocieplania wełną mineralną,
- jak przygotować wełnę do ocieplania domu,
- jak zamontować płyty wełny mineralnej,
- jak nałożyć zaprawę zbrojną.
Zanim zaczniesz ocieplać dom wełną, przeprowadź niezbędne prace przygotowawcze. Zamontuj uchwyty (tzw. rurhaki) – powinny mieć długość uwzględniającą grubość ocieplenia. Wykonaj obróbki blacharskie i zamocuj parapety. Przed ocieplaniem domu powinny być też zamontowane okna, drzwi, uchwyty do rur, gniazda wtykowe czy kratki wentylacyjne.
Tynki wewnętrzne oraz posadzki powinny być suche – ich wilgotność nie może przekraczać 4%. Podłoże musi być oczyszczone z pyłu, tłustych plam i kurzu, a także wyrównane i stabilne.
Jeśli na podłożu widoczne są nierówności większe niż 1 cm, wypełnij je zaprawą wyrównującą. Powierzchnię ścian oczyść szczotką, a potem umyj wodą – najlepiej pod dużym ciśnieniem. Gdy powierzchnia wyschnie, zagruntuj ściany – dzięki temu będą one mniej chłonne, a wełna zyska większą przyczepność.
Oczyść płyty wełny mineralnej szczotką. Przy pomocy kołków rozporowych zamontuj listwy cokołowe – wyprofilowane, aluminiowe kształtowniki, których grubość powinna być dopasowana do grubości płyt wełny. Dzięki listwom cokołowym możesz wypoziomować dolne krawędzie ocieplenia.
Zaprawę klejową możesz nanieść na płytę na dwa sposoby:
• metodą punktowo – obwodową zaprawę nanieś wzdłuż wszystkich krawędzi płyty (po obwodzie) i na środku (trzy placki),
• nakładając zaprawę na całą powierzchnię płyty z wełny mineralnej. Wcześniej cienką warstwą kleju zaszpachluj całą powierzchnię płyt w celu ich wstępnego zagruntowania". Prawidłowo nałożona zaprawa klejąca po dociśnięciu płyty wełny mineralnej do podłoża powinna zapewniać nie mniej niż 40% efektywnej powierzchni klejenia.
Wełna mineralna charakteryzuje się sporą elastycznością. Dzięki temu jej dopasowanie do nierówności na ścianie nie będzie stanowiło problemu. Materiał ten jest odpowiedni do pokrycia np. półokrągłych wykuszy czy innych ścian, które nie są płaskie.
Płyty przykładaj do ściany w wyznaczonych miejscach – jedna po drugiej. Każdą płytę przykładaj precyzyjnie do płyty już przyklejonej i dociskaj, uderzając pacą, by uzyskać równą płaszczyznę.
Jeśli poza obrys płyty wydostanie się zaprawa, bezzwłocznie ją usuń. Nie zmieniaj miejsca płyty po upływie kilku minut od jej przymocowania. Jeśli między płytami powstaną szczeliny o grubości minimum 2 mm, wypełnij je pociętymi kawałkami wełny. Wysunięte na narożach budynku części płyt, obetnij nożem i zeszlifuj grubym papierem ściernym lub pacą.
Powierzchnię płyt należy przeszlifować. Po upływie minimum 24 godzin od przyklejenia płyt możesz zamontować dodatkowe mocowania, wykorzystując do tego łączniki z rdzeniem stalowym. Długość i rodzaj łączników dopasuj do grubości płyt z wełny mineralnej. W następnej kolejności osadź narożniki ochronne z siatką na narożach ścian i narożach otworów okiennych oraz drzwiowych. Wszystkie naroża wzmocnij, przyklejając siatkę o wymiarach 20 x 35 cm (przyklej ją pod kątem 45º).
Kolejnym krokiem jest nałożenie zaprawy klejącej i wtopienie w nią siatki. Zaprawę nakładaj pionowymi lub poziomymi pasami. Gdy położysz zaprawę klejącą, niezwłocznie zatop w kilku miejscach na górze ściany siatkę. Dolną część siatki napnij i wciskaj ją od góry na całej szerokości (na ½ głębokości). Uważaj, by nie doprowadzić do powstania garbów, wybrzuszeń i fałd.
Wełna mineralna ma wysoki współczynnik przenikania wilgoci. Przy doborze nieodpowiednich materiałów na ścianach wewnętrznych i zewnętrznych „oddychalność” wełny może przyczyniać się do skraplania się pary wodnej wewnątrz ściany. Aby temu zapobiec, konieczne jest użycie systemu (podkład, tynk i farba), który nie będzie stanowił bariery dla pary wodnej. W związku z tym na ściany ocieplone wełną mineralną najlepiej nie stosować tynków akrylowych czy innych warstw o małej przepuszczalności.
Tynki możesz położyć po minimum 3 dniach od przyklejenia płyt. Zaplanuj prace na bezdeszczowy, pogodny dzień. Temperatura powietrza nie może być niższa niż 5ºC i wyższa niż 25ºC.