Ocieplanie domu szarym styropianem należy dobrze zaplanować, ponieważ jest to materiał wrażliwy na działanie promieni słonecznych. Zbyt wysoka temperatura i pełne słońce mogą doprowadzić do zniszczenia tego wartościowego materiału. Sprawdź, jak krok po kroku ocieplić dom styropianem grafitowym.
- dlaczego warto ocieplać dom szarym styropianem,
- co sprawia największą trudność podczas ocieplania domu grafitowym styropianem,
- jak ocieplić dom styropianem krok po kroku.
Ocieplanie domu styropianem grafitowym zyskuje na popularności, m.in. dlatego, że materiał ten charakteryzuje się lepszymi od zwykłego styropianu parametrami termoizolacyjnymi. Współczynnik przewodzenia ciepła λ styropiany szarego wynosi średnio 0,031-0,033 W/(m2K). Dla porównania ten sam współczynnik w przypadku tradycyjnego styropiany to 0,035-0,045 W/(m2K).
Poza tym styropian szary możesz stosować nie tylko na ścianach domu, ale też na fundamentach, stropach, płaskich i skośnych dachach oraz podłogach.
Mimo licznych zalet styropian grafitowy nie jest wolny od wad. Największą z nich jest szybkie nagrzewanie się w upalne dni, a co za tym idzie – trudności podczas montażu. Dodatek grafitowy zapewnia lepsze parametry termoizolacyjności, jednak z drugiej strony może powodować, że styropian w zbyt wysokiej temperaturze zdeformuje się. W związku z tym prace ociepleniowe należy wykonywać tylko w chłodne dni – wówczas ryzyko deformacji jest niewielkie.
Kamery termowizyjne potwierdzają, że aby styropian grafitowy nagrzał się do temperatury 80-85°C (czyli do temperatury, w której zaczyna się topić), wystarczy 5 minut w pełnym słońcu i wysokiej temperaturze.
Producenci materiałów budowlanych wychodzą naprzeciw problemom z wytapianiem się szarego styropianu. Na rynku dostępny jest styropian grafitowy pokryty cienką powłoką białego, tradycyjnego styropianu. Ma to zapobiegać wytapianiu i nadmiernemu nagrzewaniu się materiału w ciepłe dni.
Zanim zaczniesz ocieplać dom szarym styropianem, dokładnie przyjrzyj się wszystkim paczkom – zwłaszcza jeśli planujesz kupno materiałów budowlanych latem, wiosną czy wczesną jesienią. Jeśli producent lub sprzedawca przechowywali go na zewnątrz, a temperatura powietrza nagle wzrosła, styropian mógł ulec uszkodzeniu. Pamiętaj, by także na swojej działce magazynować styropian w odpowiednich warunkach – pod zadaszeniem, w chłodnym, zacienionym miejscu.
Ocieplanie domu styropianem czarnym najlepiej przeprowadzić wtedy, gdy temperatura powietrza jest niższa niż 18°C. Jeśli jest cieplej, na rusztowaniach należy rozwiesić siatki ochronne, które zabezpieczą ściany przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych i wiatru. Wieszając siatki, zwróć uwagę na to, by nie powstały żadne szczeliny – nawet wąski strumień światła może mieć negatywny wpływ na szary styropian.
Wybierz taki klej, który będzie przeznaczony do wykorzystania z grafitową termoizolacją. Ważne, by na karcie technicznej znalazła się taka właśnie informacja. Wymiana jednego elementu, jakim jest klej, z całego systemu ocieplenia budynku może skutkować złamaniem umowy gwarancyjnej.
Klej rozprowadzaj przy pomocy jednej z dwóch metod:
• na całej powierzchni płyty,
• metodą obwodowo-punktową (zwaną „na ramkę i placki”) – wzdłuż wszystkich krawędzi ciągłą linią i na środku, nanosząc kilka placków. Klej powinien znajdować się na minimum 40-50% powierzchni płyty.
Gdy położysz już styropian, a klej będzie odpowiednio zawiązany, przeszlifuj powierzchnię styropianu. Dzięki temu będzie ona gładka, a ewentualnie nierówności zostaną usunięte. Nakładanie tynków i innych warstw części zbrojnej będzie efektywniejsze, a efekt bardziej estetyczny.
Kołkowanie możesz przeprowadzić po minimum 3 dniach od przymocowania styropianu. Proces ten należy dopasować m.in. do wysokości budynku. Często W przypadku domów z jedną lub dwiema kondygnacjami, nie jest to konieczne. Pamiętaj, że w tym czasie ściany powinny być osłonięte od słońca.
Na koniec należy przykryć styropian podkładem tynkarskim wzmocnionym siatką, a następnie tynkiem i farbą. Podkład z siatką warto położyć jak najszybciej, by ściany nie były narażone na działanie słońca czy wiatru.
Ocieplenie domu styropianem grafitowym może znacznie obniżyć współczynnik przenikania ciepła U, a co za tym idzie – zmniejszyć wydatki związane z ogrzewaniem domu. Najważniejszym warunkiem, jak już wiesz, jest odpowiednie zaplanowanie prac i zabezpieczenie styropianu przed słońcem.