Gruntowanie pod tynk zewnętrzny to etap remontu, którego nie można pominąć. Aby prace wykończeniowe szły sprawnie, najpierw musisz odpowiednio zabezpieczyć podłoże. Co trzeba wziąć pod uwagę, by właściwie wzmocnić, wyrównać i przygotować ściany do położenia tynku?
- Jakie są najważniejsze zasady nakładania podkładu gruntującego?
- Jaki grunt pod tynk zewnętrzny sprawdzi się najlepiej?
- Rodzaje zewnętrznych podkładów gruntujących
Podkład gruntujący pod tynk zewnętrzny ma za zadanie odkurzyć i odtłuścić powierzchnię. Jego zastosowanie daje Ci pewność, że nałożony tynk nie będzie się łuszczył i odpadał. Dzięki niemu wyrównasz podłoże i zabezpieczysz je przed zbytnim nasiąkaniem wody i zaprawy.
Pamiętaj! Jakość i trwałość zewnętrznej elewacji są uzależnione od prawidłowego wykonania wszystkich prac, w tym gruntowania.
W nakładaniu podkładu gruntującego pod tynk zewnętrzny należy pamiętaćo właściwym przygotowaniu ścian, polegającym na:
• przeprowadzeniu prac w odpowiedniej porze roku – optymalna temperatura powietrza powinna wahać się pomiędzy 5-25oC. Zbyt niskie temperatury mogą powodować przymarzanie tynku, a wysokie zbyt szybkie wysychanie i utrudnianie rozprowadzania. Unikaj okresów deszczowych, ponieważ mokre ściany utrudniają wiązanie tynku,
• osuszeniu podłoża – jeżeli masz wyznaczony termin prac, a ściany budynku charakteryzują się trwałym zawilgoceniem kapilarnym, należy najpierw przeprowadzić prace osuszające mury; możesz tego dokonać za pomocą tzw. osmozy lub specjalnych chemicznych preparatów; dobrą opcją jest też zdecydowanie się na profesjonalny tynk renowacyjny,
• usunięciu zabrudzeń i uszkodzeń – musisz zlikwidować tłuste plamy, widoczne naloty, a także zamaskować wszelkie uszkodzenia murów; rysy i pęknięcia należy zasklepić jeszcze przed gruntowaniem,
• sprawdzeniu równości ścian – łaty tynkarskie, poziomica i laser krzyżowy przydadzą się w testowaniu równości ścian; im są prostsze, tym mniej zużyjesz tynku; sprawdź także stabilność podłoża, bo od tego zależy, jakiego użyjesz gruntu i jaką zastosujesz grubość tynku,
• zabezpieczeniu kątów – narożniki tynkarskie pomogą zabezpieczyć okienne i drzwiowe otwory, wnęki i naroża ścian; przyklejenie narożników wzmacnia ściany i pozwala na równe prowadzenie linii pionowych i poziomych.
Pamiętaj! Wilgotność ścian budynku nie powinna przekraczać 3%.
Dobry grunt zabezpiecza podłoże przed działaniem warunków atmosferycznych. Uniemożliwia rozwój pleśni i alg oraz zabezpiecza przed pojawianiem się solnych wykwitów. Poprawia spoistość podłoża i utwardza je, tworząc gładką powierzchnię pod tynk.
Na wybór gruntu wpływa rodzaj planowanej zaprawy. Produkt powinien być też dopasowany do podłoża. Inny preparat zastosujesz na ścianę z betonu, a inny na powłokę cementowo-wapienną. Sprawdź parametry i skład, a przed zakupem gruntu zwróć uwagę na:
• podłoże - do betonu lepszy będzie preparat gęstszy, specjalnie przeznaczony to tej powierzchni, który będzie bardziej przylegał i wzmacniał przyczepność gładzi; grunt pod tynk powinien być głęboko penetrujący, ponieważ wtedy pozytywnie wpływa na chropowatość ścian i chłonność podłoża; grunt pod elewację musi być odporny na wilgoć i działanie czynników zewnętrznych oraz nie może być palny,
• wydajność – minimum to około 10 m2/ l, wtedy masz pewność, że to preparat dobry jakościowo,
• cząsteczki wiążące – lepsze jakościowo preparaty zawierają od 10 do 12% cząsteczek stałych; przy takiej liczbie grunt dobrze spełni swoje zadanie.
Pamiętaj! Grunt głęboko penetrujący lepiej sprawdza się w podłożach kruszących się i chłonnych. Przy dobrej jakości ścian wystarczy uniwersalny. W obu przypadkach musi to być grunt zewnętrzny!
Podkłady silikonowe, jak na przykład FOVEO-TECH Grunt Silikonowy PN30 ujednolicają chłonność podłoża oraz wyrównują przebieg procesów wiązania i wysychania nakładanego tynku. Redukują przebarwienia i nadają się do wielu powierzchni. Są idealne pod tynki silikonowe i umożliwiają profesjonalne wykonanie tynku cienkowarstwowego.
Podkłady akrylowe jak FOVEO-TECH Grunt Akrylowy PA10, nie są tak szczelną barierą dla pary wodnej, jak preparaty sylikonowe, ale stanowią idealny podkład do ścian o trudniejszym charakterze. Zwiększają przyczepność zaprawy, nadając się pod tynki akrylowe, mozaikowe oraz cementowe.
Oba rodzaje gruntów są głęboko penetrujące, odporne na mróz i mocną ekspozycję słońca. Poprawiają przyczepność, ograniczają pylenie i chłonność podłoża. Ważne jest, by nakładać je wyłącznie na suche podłoże.
Podkłady uniwersalne – nie wnikają głęboko w ścianę, ale tworzą na powierzchni mocne i elastyczne powłoki. Używa się ich m.in. pod tynki gipsowe, płytki ceramiczne czy podłoża ceglane, a także do wzmacniania starych tynków.
Jeśli chcesz w pigułce zebrać informacje na temat gruntowania elewacji, zapraszamy do przeczytania artykułu „Gruntowanie elewacji - jak wybrać grunt elewacyjny do ścian zewnętrznych?”.