Prawidłowe nakładanie kleju na styropian – praktyczne porady eksperta
Równie ważna jak wybór materiałów do izolacji budynku jest sama technika prowadzenia prac, w tym też np. nakładania kleju na styropian. Jak robić to prawidłowo? Przy jakiej temperaturze? I czym w ogóle nakładać klej na styropian? – pytania się mnożą. Nic w tym dziwnego, skoro metod prowadzenia prac jest co najmniej kilka.
Metody nakładania kleju na styropian
Pasmowo-punktowa – to ona jest tą najbardziej rozpowszechnioną. Polega na utworzeniu ramki z kleju o szerokości co najmniej 3 cm na obrzeżu płyty (tak, by po jej dociśnięciu do ściany klej nie wychodził poza krawędzie). W środku ramki znaleźć się powinno sześć placków kleju o średnicy około 8 cm. Symetrycznie rozłożonych – po trzy na górze i trzy na dole.
Prawidłowo nałożona zaprawa klejącazaprawa klejącaZaprawa Klejąca do styropianu KS10Zobacz więcej – gładką pacą ze stali nierdzewnej – powinna zajmować nie mniej niż 40 proc. powierzchni płyty (po dociśnięciu płyta powinna być przyklejona minimum w 60 proc. swojej powierzchni). Grubość kleju nie powinna wówczas przekraczać 10 mm.
Jak nakładać klej na styropian? O czym koniecznie pamiętać?
Tuż po tym, jak nałożymy zaprawę klejącązaprawę klejącąZaprawa Klejąca do styropianu KS20Zobacz więcej na płytę, należy ją przyłożyć do ściany i natychmiast docisnąć – tak by tworzyła równą płaszczyznę z sąsiednimi płytami (warto to sprawdzać poziomicą). Jeśli tak nie jest, płytę trzeba jak najszybciej oderwać, usunąć masę klejącą, a następnie spróbować ponownie – z zachowaniem zasad sztuki budowlanej.
Płyty przykleja się pasami poziomymi, od dołu (gdzie znajduje się listwa startowa) do góry.
Nakładanie kleju na styropian a temperatura
Na koniec jeszcze jedna ważna uwaga. Podczas prac należy stosować siatki ochronne na rusztowanie i przestrzegać obostrzeń dotyczących maksymalnych i minimalnych zakresów temperatur podanych przez producenta systemów ociepleń. Zazwyczaj mieszczą się w przedziale od 5 do 25 st. C.