W jaki sposób osadzić gniazdko elektryczne w elewacji, aby było bezpieczne i stabilne? Jak uniknąć mostków termicznych przy montażu gniazdka zewnętrznego? Podpowiadamy sprawdzone sposoby montażu gniazdek w elewacji domu.
- o czym należy pamiętać, montując gniazdko elektryczne w elewacji,
- jak zamontować gniazdko w elewacji – 5 sposobów,
- jak zamocować gniazdka w elewacji bez tworzenia mostków termicznych.
Do gniazdka elektrycznego na zewnątrz domu można podpiąć kosiarkę, myjkę ciśnieniową czy sprzęt muzyczny podczas garden party – źródło prądu w ogrodzie przydaje się w niejednej sytuacji. Montując gniazdko w elewacji, ważne jest, aby:
• nie tworzyć mostków termicznych, które mogą pogarszać właściwości izolacji budynku;
• osadzić puszkę stabilnie - najlepiej, jeśli jest zamontowana bezpośrednio do ściany;
• osprzęt musi być przystosowany do użytku na zewnątrz.
Niektórzy montują puszkę osprzetową jedynie na klej piankowy, jednak takie gniazdko jest znacznie łatwiej wyrwać ze ściany niż takie, które jest osadzone w puszce wkręconej kołkami do murów budynku.
1. Przed osadzeniem gniazdka w elewacji rekomenduje się zamocowanie puszki osprzętowej dostosowanej do systemu ocieplenia budynku, montowanej bezpośrednio do muru. Taką puszkę można przytwierdzić również do ściany, którą otula grubsza warstwa ocieplenia. Niektórzy producenci dostarczają w zestawie elementy ze styropianu, które umożliwiają montaż osprzętu już w istniejącej elewacji. Puszkę można zamocować za pomocą długich kołków rozporowych szybkiego montażu. Można również wykorzystać kotwę chemiczną, o ile system ocieplenia na to pozwala.
2. Alternatywą dla zwykłej puszki na elewacji jest puszka na teleskopie, którą można regulować, dopasowując do grubości ocieplenia.
3. W przypadku planowania zamontowania gniazda siłowego na elewacji, zamocowanie puszki do podłoża jest szczególnie istotne. W takim przypadku warto wybrać platformy do montowania sprzętu natynkowo – są wytrzymałe na obciążenia (na nich montuje się zwykle kamery, naświetlacze, gniazda itp.).
Na elewacji, czyli miejscu na zewnątrz, narażonym nie tylko na wilgoć, ale i na wodę opadową, należy montować gniazdka bryzgoszczelne, czyli z klapką zabezpieczającą przed dostaniem się do ich środka wody oraz o odpowiedniej klasie szczelności (co najmniej IP44). Jeśli planujesz na fasadzie zamontować kontakty w kilku miejscach, bardzo ważne jest, aby każdy z nich należał do osobnego obwodu, zabezpieczonego odpowiednio dobranym wyłącznikiem nadmiarowym.
4. Jeśli na elewacji jest już warstwa styropianu, która jeszcze nie została pokryta klejem i tynkiem, można gniazdko na elewacji zamontować na płycie montażowej. Mocuje się ją wkrętami do ściany, a do niej montuje plastikową tuleje z izolacyjną wkładką, które można przyciąć do grubości ocieplenia.
5. Innym rozwiązaniem jest montaż puszki elektroinstalacyjnej z wieczkiem. Pozwala ukryć gniazdko na elewacji – gniazdko nie wystaje poza obrys domu, jest skryte w estetycznej obudowie. Na rynku dostępne są zwykłe puszki ze standardowym zamykaniem, jak i z wieczkami otwieranymi na specjalną sprężynę z zamkiem typu „click clack”.
Aby nie przerwać ciągłości izolacji termicznej, warto sięgać po specjalne puszki do sprzętu elektrycznego przeznaczone specjalnie do elewacji. Ich izolacja termiczna przy wnętrzu podstawy zapobiega powstawaniu mostków termicznych, a w konsekwencji strat ciepła w domu.
Mocowanie gniazdka do elewacji warto przygotowywać w trakcie wykonywania ocieplenia ścian – łatwiej zadbać o ciągłość izolacji cieplnej. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe. Jeśli warstwa ocieplenia jest gotowa, zadbaj o dodatkowe wzmocnienie puszki, np. klejem poliuretanowym.
Przeczytaj też: Ocieplanie styropianem grafitowym (szarym) – kompletna instrukcja – w zakładce „Strefa zawodowca” znajdziesz inne fachowe artykuły na temat wykończenia fasady budynku.