Wydajność silikonowych farb fasadowych – jak obliczyć?

Jak obliczyć wydajność farby silikonowej potrzebnej do pomalowania domu? To wbrew pozorom proste zadanie – wystarczy znać powierzchnię budynku i wydajność farby podaną przez producenta. Podpowiadamy, jak wykonać obliczenia najprostszym sposobem, by kupić właściwą ilość silikonowej farby fasadowej.

Malowanie elewacji z wykorzystaniem rusztowania

Z tego artykułu dowiesz się:

- jak sprawdzić wydajność silikonowej farby fasadowej,

- jak na dwa sposoby obliczyć potrzebną ilość farby silikonowej,

- czy uwzględniać przy obliczeniach drzwi i okna,

- czy wybór farby silikonowej na fasadę to dobry pomysł.

Farba silikonowa fasadowa – wydajność

Wydajność to ilość środka potrzebnego do pomalowania 1 m² ściany. Wartość ta zwykle podana jest przez producenta na opakowaniu lub w karcie technicznej produktu. Na przykład wydajność Farby Fasadowej Silikonowej FN 30Farba Fasadowa Silikonowa FN30Farba Fasadowa Silikonowa FN30Zobacz więcej wynosi do 8 m²/l przy jednokrotnym malowaniu, co oznacza, że 1 l farby pomalujesz ścianę zewnętrzną o przykładowych wymiarach 2 x 4 m.

Fachowiec malujący ręcznie elewację

Uwaga!

Należy pamiętać, że wydajność praktyczna jest uzależniona od wielu czynników. Są podłoża mniej i bardziej chłonne, co zależy od ich rodzaju i faktury, ale też koloru, który zamalowujesz. Mniej farby zużywa się do malowania gładkich ścian, więcej – do tych z wyraźną fakturą. Podobnie jest z kolorem – mniej farby jest konieczne, by zamalować jasny kolor elewacji. Znaczenie mają też wybrane techniki i narzędzia. Warto zainwestować np. w wałki malarskie wysokiej jakości dopasowane do rodzaju farby, które równomiernie rozprowadzą produkt i nie będą generować strat materiału.

Jak obliczyć potrzebną ilość farby silikonowej – dwa sposoby

I sposób – jeśli Twój dom ma regularną bryłę, np. prostopadłościan z płaskim dachem

Chcąc obliczyć, ile farby jest potrzebne do pomalowania elewacji, trzeba wykonać prosty rachunek:

• zsumuj szerokość ścian, np. 12 m + 12 m + 10 m + 10 m = 44 m

• pomnóż uzyskaną wartość przez wysokość domu, np. 44 m x 6 m = 264 m²

• otrzymany metraż podziel przez wydajność farby, np. 264 m² / 8 m²/l = 33 l

Z obliczeń wynika, że na jednokrotne pomalowanie domu potrzeba 33 litrów wybranej farby silikonowej. Jeśli planujesz malować dwukrotnie, a zwykle jest to konieczne, potrzebujesz dwa razy tyle farby, czyli 66 litrów.

Piętrowy dom z białą elewacją

II sposób – jeśli Twój dom ma nieregularną bryłę

Jeśli dom ma ściany w kształcie trapezów czy wielokątów, należy nieco inaczej wykonać obliczenia:

• oblicz powierzchnię każdej ściany osobno i dodaj wartości, np. 50 m² + 64 m² + 52 m² + 68 m² = 234 m²

• otrzymany metraż podziel przez wydajność farby: 234 m² / 8 m²/l = 29,25 l

Z obliczeń wynika, że na jednokrotne pomalowanie domu potrzeba 29,25 litrów wybranej farby silikonowej. Jeśli planujesz malować dwukrotnie, potrzebujesz dwa razy tyle farby, czyli 58,5 litra.

Co z oknami i drzwiami? Czy uwzględniać je przy obliczeniach?

Jeśli okna zajmują dużą powierzchnię domu, można je odjąć w obliczeniach. Jeśli jednak jest to ok. 10% powierzchni, nie ma takiej potrzeby. Dlaczego? Ponieważ zwykle właśnie 10% farby należy mieć w zapasie, aby uniknąć przykrych niespodzianek w trakcie malowania (większa chłonność podłoża, rozlanie farby, poprawki itp.).

Pamiętaj!

Przy obliczaniu ilości farby powinno się uwzględnić margines błędu.

Przeczytaj też: Malowanie elewacji domu – ile kosztuje i od czego zależy

Domy z nowymi elewacjami

Czy wybór farby silikonowej na fasadę to dobry pomysł?

Tak. Farba silikonowa ma wiele zalet i choć jej cena nie jest najniższa, to jej wybór z perspektywy czasu jest ekonomiczny. FN 30 nie tylko dekoruje, ale też chroni elewację dzięki zawartości żywic syntetycznych i silikonowych. Farba wyróżnia się wysoką paroprzepuszczalnością, a jednocześnie jest hydrofobowa. To sprawia, że nie chłonie wilgoci w strukturę podłoża, co zapobiega niszczeniu ścian.

Farba fasadowa silikonowa zawiera też specjalne mikrokulki szklane, które w połączeniu z pozostałymi składnikami tworzą niepowtarzalną powłokę zwaną neostrukturą. Ona Odbija światło, dzięki czemu elewacja nie nagrzewa się tak jak pomalowana tradycyjną farbą. Dodatkowo wykazuje cechy samooczyszczania – kurz i zanieczyszczenia są spłukiwane wraz z deszczem. To wszystko sprawia, że elewacja pokryta farbą fasadową silikonową przez wiele lat nie będzie wymagała ponownego malowania, pozostając estetyczną, czystą i jednolitą kolorystycznie.

Galeria: