Docieplenie styropianem białym i grafitowym – różnice w stosowaniu siatki podtynkowej
Oprócz grubości płyt i ich szczegółowych właściwości, rodzaje styropianu różnić może też sposób montażu termoizolacji – a szczególnie stosowania siatki podtynkowej. O czym warto wiedzieć? Jakich zasad przestrzegać?
Na początku bardzo ważne jest sprawdzenie czy producent systemu ociepleń posiada apropaty techniczne na cały system. Oba styropiany produkowane są w tej samej technologii – na bazie polistyrenu ekspandowanego EPS, z tym, że ten grafitowy wzbogacony jest grafitem lub np. związkami aluminium. To one absorbują promieniowanie podczerwone i lepiej niż tradycyjne płyty termoizolacyjne chronią przed ucieczką ciepła. Przyjmuje się, że szary styropian może mieć nawet o 30 proc. lepsze parametry termoizolacyjne niż biały o tej samej grubości (lambdy odpowiednio na poziomie 0,031-035 W/mK i 0,045-038 W/mK). Z reguły jest jednak droższy; o 25-30 proc.
To m.in. z tych powodów stosowanie styropianu grafitowego wymaga przestrzegania kilku podstawowych zasad, przede wszystkim podczas kładzenia siatki podtynkowej latem, kiedy temperatura powietrza i murów nierzadko przekracza 25 st. C
Odpowiednia ochrona
Szary styropian zawsze wymaga osłonięcia nasłonecznionych ścian budynku siatką maskującą, która da zacienienie i obniży temperaturę muru – ten rodzaj płyt bardzo szybko się nagrzewa pod wpływem bezpośredniego działania promieni słonecznych. W przypadku styropianu białego to rozwiązanie rekomendowane.
Szorstkość płyt
Aby zwiększyć przyczepność kleju do płyty (białe i szare), powinny być one przetarte papierem ściernym (gruboziarnistym) lub tarką. W przypadku styropianu szarego szorstkość powinna być nieco większa.
Rodzaj kleju
Dobrze, żeby zaprawa klejącą do styropianu szarego była zbrojona włóknem – zwiększy to wytrzymałość termoizolacji. A co z siatką podtynkową? W obu przypadkach należy używać tej z włókna szklanego o gramaturze nie mniejszej niż 145 g/mkw.
Sposób wykonania warstwy zbrojnej
Pasy siatki zbrojącej w przypadku styropianu szarego powinny być przyklejane w jak najkrótszym możliwym czasie po montażu płyt, oczywiście po odpowiednim przygotowaniu powierzchni i wypełnieniu szczelin np. niskorozprężną pianką poliuretanową. Na zakład, najlepiej o szerokości 10 cm (podobnie dla styropianu białego). W przypadku styropianu białego, do wykonania warstwy zbrojonej można przystąpić nie wcześniej niż po 3 dniach (ale i nie później niż po 3 miesiącach od zamontowania styropianu).
Pamiętajmy także, że zarówno w przypadku styropianu białego, jak i grafitowego, siatka zbrojąca powinna być dokładnie zatopiona w kleju, czytaj: musi być całkowicie niewidoczna. A już w żadnym razie, nie może leżeć bezpośrednio na warstwie termoizolacyjnej.