5 pomysłów na kolor wykusza w domu jednorodzinnym
Posiadasz dom o ciekawej bryle? Z pewnością zastanawiasz się zatem, jaki wybrać kolor wykusza, gzymsów czy innych detali architektonicznych, by jak najlepiej zaakcentować tę nietuzinkowość. Jak pomalować wykusz, by przyciągał spojrzenia? Zobacz nasze pomysły i zainspiruj się!
Z tego artykułu dowiesz się:
- czy jednobarwny wykusz to dobry pomysł,
- dlaczego warto pomalować wykusz na ciemniejszy kolor,
- czy warto wykończyć wykusz okienny materiałem drewnopodobnym,
- co zyskasz, wykładając wykusz naturalnym kamieniem,
- jak zaaranżować nowoczesny wykusz.
Dom z wykuszem w jednolitej barwie
Choć wykusz to element architektoniczny, który aż się prosi o to, żeby go w jakiś sposób wyróżnić to nie jesteś do tego zobowiązany, a niczym nie wyróżniony wykusz będzie się prezentować równie ciekawie. Po prostu wykończ go takim samym tynkiem jak pozostałe ściany budynku, a on sam zadba o siebie – i tak nie pozostanie niezauważony!
Elewacja z wykuszem w ciemniejszym odcieniu
Najprostszym i jednocześnie najbardziej efektownym sposobem na zaakcentowanie wykusza na bryle budynku jest pomalowanie go innym kolorem tak, aby już na pierwszy rzut oka było widać, że wyróżnia się od pozostałych ścian. Możesz zostawić to w taki sposób lub też jeszcze bardziej pogłębić ten efekt, stosując ten odcień również na innych elementach architektonicznych, które nadają się do podkreślenia. Mogą to być chociażby:
• gzymsy;
• opaski wokół okien czy drzwi;
• kolumny;
• balkony i tarasy.
WARTO WIEDZIEĆ
Możesz też po prostu postawić na klasyczne odcięcia kolorystyczne w barwie nawiązującej do tej zastosowanej na wykuszu. Pamiętaj tylko o tym, że odcięcia pionowe optycznie poszerzą niewielką bryłę budynku, a te pionowe z kolei sprawią, że będzie wyglądać na wyższą niż w rzeczywistości.
Wykończenie wykusza materiałem drewnopodobnym
Materiały drewnopodobne to hit wykończeniowy, który już od kilku sezonów święci triumfy tak we wnętrzach, jak w trendach dotyczących aranżacji fasad. Jako że zastosowanie ich na całej powierzchni zewnętrznej budynku mogłoby dać zbyt intensywny efekt, zazwyczaj stosuje się go jedynie na fragmentach – są zatem idealne do podkreślania takich detali architektonicznych jak wykusze. Dobierz tylko kolor materiału drewnopodobnego do odcienia stolarki okiennej i drzwiowej, a całość stworzy spójną kompozycję, która zdecydowanie będzie się wyróżniać na osiedlu jednokolorowych domków jednorodzinnych.
Kamienny wykusz – coś dla kochających tradycję
Ciekawy efekt optycznego uwypuklenia wykusza okiennego możesz uzyskać, wykańczając go dekoracyjnym kamieniem. I tutaj również najlepiej sprawdzają się kompozycje składające się z kilku elementów bryły utrzymanych w takiej samej stylistyce. Zamiast więc wykładać kamieniem jedynie sam wykusz, dołóż do tego opaski wokół drzwi i okien, a nawet okolicę tarasu czy balkonu, a cały dom zyska od razu bardziej rustykalny charakter. Uwaga – kamień wcale nie musi korelować kolorystycznie z tynkiem zastosowanym na pozostałych ścianach. Równie dobrze możesz postawić na kontrast i cieszyć się bardziej intensywnym kolorem wykusza oraz nietuzinkowym efektem końcowym, który w ten sposób uzyskasz.
Pomysł na nowoczesny wykusz
Szukając sposobu na nowoczesne i oryginalne wykończenie wykusza okiennego, możesz również sięgnąć po… beton architektoniczny. Zamiast jednak układać go na samym wykuszu, połóż go na całej elewacji z pominięciem tego wystającego elementu, a ten po prostu wykończ farbą w stonowanym odcieniu albo materiałem drewnopodobnym, jeśli wolisz bardziej zdecydowane rozwiązania architektoniczne. Dom z wykuszem zaaranżowanym w taki sposób będzie wyglądać na wskroś nowocześnie!
O tym, jak pomalować elewację budynku w ciekawy, oryginalny sposób przeczytasz również tutaj: 7 nietypowych kolorów elewacji domów jednorodzinnych.