Elementy dekoracyjne elewacji
Na bryłę budynku powinniśmy patrzeć, jak na całość. Dlatego rozmyślając o kształcie i kolorze elewacji naszego domu powinniśmy również wziąć pod uwagę różne elementy dekoracyjne: sztukaterie wokół okien, bonie czy materiał wykończeniowy cokołu.
Bonie
To element dekoracyjny stosowany głównie na krawędziach budynku. W dawnych czasach boniowanie wykonywano w kamieniu, dziś wycina się je bezpośrednio w styropianie, a następnie wzmacnia i wyrównuje za pomocą specjalnych listew. Montujemy je w wycięciach za pomocą kleju, np. FOVEO TECH Zaprawa Klejąca do styropianu KS 10FOVEO TECH Zaprawa Klejąca do styropianu KS 10Zaprawa Klejąca do styropianu KS10Zobacz więcej. Listwy te pokryte są taśmą, którą odrywamy zaraz po nałożeniu tynku. Bonie najczęściej malujemy się innym kolorem niż elewacje, aby zaakcentować ich walory dekoracyjne.
BONIOWANIE
Technikę boniowania znano już w okresie starożytności, jednak na większą skalę zaczęto ją stosować w renesansie. Bonia może być spoiną, która podkreśla ułożenie kamieni na zewnątrz budynku lub rowkiem w tynku, który ma na celu naśladowanie wyglądu muru. Współcześnie bonowanie najczęściej stosuje się na narożnikach ścian lub cokołach budynków. Występuje też wokół obramowań otworów okiennych lub drzwiowych, a także na całych elewacjach lub wybranych kondygnacjach budynku.
Cokół budynku
Ta najniższa część elewacji, znajdująca się tuż przy gruncie, ma ogromne znaczenie dekoracyjne i praktyczne. Wybierając jego kolor, pamiętajmy, że jasny cokół nada budynkowi lekkości, natomiast kolor ciemniejszy mocniej podkreśli jego bryłę. Drugie rozwiązanie jest również praktyczniejsze ze względu na to, że ta część elewacji jest szczególnie narażona na zabrudzenia, uszkodzenia mechaniczne i działania wilgoci. Z tego też powodu do wykończenia cokołu zaleca się specjalne materiały: kamień, płytki klinkierowe, terakotę lub tynk mozaikowy. Tynki mozaikowe, np. FOVEO TECH Tynk Mozaikowy TD 50FOVEO TECH Tynk Mozaikowy TD 50Tynk Mozaikowy TD50Zobacz więcej, są mieszanką barwionych kruszyw i piasków kwarcowych. Charakteryzują się dużą odpornością na działanie warunków atmosferycznych, uszkodzenia mechaniczne i niszczący wpływ zarodników alg i grzybów pleśniowych. Co więcej, są łatwe w pielęgnacji: można je myć bez uszkodzenia powłoki. Dostępne są także w szerokiej gamie kolorystycznej.
APLIKACJA TYNKU MOZAIKOWEGO
Na świeżych tynkach cementowych lub cementowo-wapiennych tynk mozaikowy można nakładać nie wcześniej niż po 28 dniach od ich wykonania, na betonie zaś nie wcześniej niż po upływie 3 miesięcy. Wszystkie podłoża muszą mieć ustabilizowaną wilgotność oraz zakończony proces twardnienia. Przed nakładaniem tynku powierzchnię gruntujemy FOVEO TECH Podkład Gruntujący PA 10FOVEO TECH Podkład Gruntujący PA 10Podkład Gruntujący uniwersalny PA10Zobacz więcej w kolorze zbliżonym do koloru tynku, który dokładnie mieszamy przy pomocy wolnoobrotowej wiertarki z mieszadłem koszykowym. Nakładamy na ścianę przy użyciu gładkiej pacy ze stali nierdzewnej pionowymi pasami o szerokości około 70 cm. Następnie zdejmujemy nadmiar tynku, prowadząc pacę pod takim kątem, aby na powierzchni została warstwa ziarna o grubości ok. 1,5 mm. Na koniec, wygładzamy powierzchnię pacą w jednym kierunku.
Wokół okna
Sztukateria wokół okien to nie tylko domena dawnej architektury. Coraz częściej spotykana jest również we współczesnych projektach elewacji. Jest wyraźnym akcentem dekoracyjnym, którym optycznie eksponujemy położenie okien i zmieniamy ich proporcje, podkreślamy charakter budynku, a także chronimy szyby przed deszczem i wiatrem.
Sztukateria wokół okien może przybierać różne formy i kształty: gzymsu pod parapetem (podokiennik), gzymsu nadokiennego (naczółek), zamkniętego obramowania z geometrycznym detalem lub łukiem. W zależności od wielkości okna, może być wyraźniejszym lub subtelniejszym detalem. Kolorystyka natomiast powinna współgrać z kolorystyką elewacji, stolarki okiennej, a także rolet zewnętrznych.
KILKA SŁÓW O MONTAŻU SZTUKATERII STYROPIANOWEJ
Gotowe elementy precyzyjnie docinamy piłą do metalu lub piłą kątową. Montujemy na suchej i czystej powierzchni ścian otynkowanych, ocieplonych styropianem pokrytym siatką i klejem lub wykończonym cienkowarstwowym tynkiem. Klej rozkładamy równomiernie na całej płaszczyźnie elementu i przykładamy do ściany dociskając. Nadmiar kleju usuwamy szpachelką. Miejsca łączenia zabezpieczamy masą uszczelniającą, aby zapobiec wnikaniu wody. Po wyschnięciu delikatnie szlifujemy elementy i zagruntowujemy. Następnie malujemy farbą elewacyjną, np. FOVEO TECH Farba silikonowa FN 30FOVEO TECH Farba silikonowa FN 30Farba Fasadowa Silikonowa FN30Zobacz więcej.
Artykuł pochodzi z Dekoratorium Magazyn Nr 1 (16) 2017. Autor: Jakub Nowak Więcej inspirujących porad i fotografii na stronie www.dekoratorium.com |