5 pomysłów na oryginalne wykończenie elewacji zewnętrznej
Wizytówka domu
Zewnętrzny wygląd domu jest dopełnieniem jego wnętrza. Charakter wykończenia elewacji zewnętrznej – użyte materiały, kolor oraz zastosowana technika powinny zostać dostosowane do otoczenia, harmonizować się z sąsiednimi domami, jednocześnie podkreślając gust i styl mieszkańców.
Pomysły na elewacje
Wykończenie elewacji zewnętrznej pełni niezwykle ważną rolę zarówno w domach o tradycyjnej bryle, jak i tych nowoczesnych i minimalistycznych.
Architekci w swych projektach coraz częściej proponują oryginalne elewacje domów oraz nietuzinkowe materiały na elewacje zewnętrzne. Dziś prezentujemy 5 najciekawszych propozycji, które wspaniale dopełnią każdy projekt domu.
1. Farba fasadowa
Rozważając rozmaite pomysły na elewacje warto w pierwszej kolejności zastanowić się nad kolorami, a wybór dostępnych barw i odcieni jest naprawdę szeroki – marka FOVEO TECH proponuje aż 240 kolorów farb fasadowych, które idealnie nadają się do wykończenia elewacji zewnętrznej nowo wybudowanego domu, jak i odświeżenia istniejącej już elewacji. Wybierając kolor fasady warto wziąć pod uwagę barwę dachu, czy okiennic oraz nawiązać do kolorystyki otoczenia. Coraz częściej sięga się po odważne i wyraziste kolory. Niezwykle modne są także dwukolorowe elewacje domów, podkreślające niektóre elementy fasady lub oddzielające od siebie poszczególne strefy funkcjonalne zabudowy.
2. Tynk mozaikowy
Niezwykle efektownym wykończeniem elewacji zewnętrznej jest użycie tynku mozaikowego, który ze względu na swoją strukturę często nazywany jest tynkiem kamyczkowym. Tynki mozaikowe należą do grupy tynków dekoracyjnych, które w efektowny sposób podkreślają detale elewacji, takie jak cokoły domów, czy powierzchnie wokół ościeży. W zależności od pożądanego efektu możemy zdecydować się na kruszywo drobnoziarniste lub średnioziarniste – obie faktury są równie spektakularne, a także dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej, co pozwala na dopasowanie dekoracji do koloru fasady oraz pozostałych elementów dekoracyjnych domu. Zaletą tynków mozaikowych jest ich elastyczność i dobra przyczepność.
3. Drewniane elewacje
Ogólnoświatowym trendem w architekturze jest powrót do naturalnych rozwiązań, dlatego drewno jest jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów na elewacje zewnętrzne.
Okładzina drewniana jest świetnym uzupełnieniem dla tynku, doskonale podkreśla podział bryły. Połączenie naturalnego drewna z beżami lub szarościami tynku stwarza poczucie ciepła oraz bliskości z otaczającą naturą. Drewniana oblicówka sprawdzi się doskonale w domach o tradycyjnej bryle. W nowoczesnych – geometrycznych i minimalistycznych budowlach można na przykład zastosować spektakularne ażurowe przesłony. Tego typu przesłony stanowią zarówno ochronę, jak i dekoracje domu. Decydując się na drewniane elewacje należy bezwzględnie zabezpieczyć produktami do ochrony drewna.
4. Elewacja z kamienia
Elewacja z kamienia doskonale wpisuje się w nurt propagujący powrót do natury. Kamiennie płytki mogą pokryć całą powierzchnie ścian zewnętrznych lub wybrane elementy fasady – drugie rozwiązanie jest z całą pewnością bardziej nowoczesne i designerskie. Decydując się na elewację kamienną warto postawić na dolomity, wapienie oraz piaskowce. Dodatkową zaletą jest niezwykła trwałość elewacji wykonanych z kamienia, które przy odpowiedniej pielęgnacji są niemalże całkowicie odporne na szkodliwe czynniki zewnętrzne.
5. Aluminiowe panele elewacyjne
Wśród oryginalnych elewacji domów na wyróżnienie zasługują niezwykle nowoczesne aluminiowe panele elewacyjne. Rozwiązanie zaczerpnięte z budynków o charakterze komercyjnym, doskonale pasuje do minimalistycznych domów o geometrycznej bryle. Surowe aluminium doskonale komponuje się z tynkami w ciepłych odcieniach beżu oraz drewnem. Pomysł na elewację wykonaną z aluminiowych paneli to rozwiązanie innowacyjne, odważne i niezwykle efektowne.