Elewacje kominów - czym i jak wykończyć ściany komina domu?

Komin na szczycie Twojego dachu jest widoczny właściwie z każdej strony domu. Solidne wykończenie jego elewacji i jej estetyczny wygląd mają niebagatelny wpływ na wrażenie, jakie sprawia nie tylko dach, ale i cały budynek. Podpowiadamy, czym wykończyć elewację komina, żeby nie tylko dobrze pełnił swoją funkcję, ale i dobrze się prezentował.

Nowy komin w szarym kolorze

Z tego artykułu dowiesz się:

- czym powinny się wyróżniać elewacje kominów,

- czym wykończyć elewację komina systemowego,

- jakie są zalety i wady wykończenia ścian komina blachą.

Elewacja na komin – ochrona i dekoracja

Czym warto się kierować, aranżując elewację zewnętrznej części komina? Niezależnie od tego, jaki materiał wybierzesz, powinien być trwały, wytrzymały i bezpieczny. Komin na szczycie dachu jest w sposób szczególny wystawiony na szkodliwe czynniki atmosferyczne, takie jak zmienna temperatura, silne opady czy stale oddziałujące promienie UV. Trzeba też pamiętać o warunkach wewnątrz komina, przez który przepływa gorące powietrze i spaliny.

Aby materiał na elewacji komina skutecznie go chronił, musi być:

● trwały i solidny,

● niepalny i nietopliwy,

● nienasiąkliwy,

● szczelny,

● odporny na promienie UV.

Wskazówka

Pamiętaj, że dobre materiały to tylko połowa sukcesu. Równie istotnym czynnikiem jest prawidłowe, staranne przeprowadzenie prac – w przeciwnym wypadku może okazać się, że elewacja komina będzie nieszczelna lub niewystarczająco trwała. W szczególności zadbaj o jakość spoin, tak by były odporne na wilgoć i zmiany temperatur.

Komin z klinkieru w kolorze dachu

Cegła klinkierowa na komin czy płytki? Elewacja komina systemowego

Cegły to najpowszechniejszy materiał, z którego powstają trwałe, murowane kominy. W zależności od pożądanego efektu wizualnego możesz sięgnąć po cegły z różnych materiałów, np. klinkieru. To tradycyjne rozwiązanie ma wiele zalet:

● kominy z cegieł są bardzo wytrzymałe,

● dobrze znoszą zmienne warunki pogodowe i wysoką temperaturę,

● wszelkie zabrudzenia na ich powierzchni są mało widoczne.

Warto wiedzieć

Jednym z najczęściej wykorzystywanych sposobów jest otynkowanie komina – dokładnie tak, jak robi się to na całej elewacji domu. Niestety, ze względu na niską odporność tynku, nie jest to najlepsze rozwiązanie. Dla zwiększenia jego trwałości warto dodatkowo pomalować ścianę farbą silikonową.

Większość kominów w nowych domach jednorodzinnych powstaje przy wykorzystaniu pustaków systemowych. Jeśli tak jest również w przypadku Twojego dachu, nie musisz decydować się na otynkowanie komina.

Zamiast tego na elewację komina systemowego możesz położyć ozdobne płytki klinkierowe. Swoim wyglądem do złudzenia przypominają one prawdziwą cegłę. Wykończona w ten sposób ściana jest trwała i odporna na warunki atmosferyczne. Harmonijny efekt dekoracyjny uzyskasz, jeśli płytki z klinkieru na kominie będą w tym samym kolorze co dachówki.

Trzy kominy na dachu

Wykończenie ścian komina blachą – zalety i wady

Aby wystająca część komina harmonizowała z otoczeniem, warto wykończyć ją tym samym materiałem co połać dachu. Ta wskazówka znajdzie zastosowanie szczególnie w przypadku dachów krytych blachą ocynkowaną.

Elewacje kominów z blachy nie tylko dobrze wpasowują się w stylistykę budynku, ale przede wszystkim są niezwykle trwałe, praktyczne i… tanie. Koszt wykończenia ścian komina będzie w tym przypadku o wiele niższy, niż gdybyś użył do tego cegieł, łupka lub płytek ozdobnych.

Jakie są wady takiego rozwiązania? Niestety, wykończenie ścian komina blachą wymaga wprawy. Nieprawidłowa obróbka blachy może poskutkować nieszczelną elewacją, a w konsekwencji – powstawaniem mostków termicznych i możliwością przeciekania.

Galeria: