Niezbędne narzędzia i materiały do docieplenia budynku
Styropian czy wełna mineralna to nie wszystko. Do tego, żeby dobrze ocieplić budynek potrzeba też materiałów dodatkowych i odpowiednich narzędzi. Jakich?
Termomodernizacja to nie tylko sposób na odnowienie budynku, ale także obniżenie rachunków w sezonie grzewczym – straty energii można wyraźnie zredukować, zwiększając też przy tym komfort mieszkania. Nic więc dziwnego, że coraz więcej Polaków decyduje się na ocieplenie budynków – zajmujemy już drugie miejsce w Europie, tuż za Turcją. Jakie są do tego niezbędne materiały (dodatkowe) i narzędzia – styropian czy wełna mineralna to przecież nie wszystko.
Materiały potrzebne do ocieplenia domu
Kompletny system ociepleń składa się z kilku elementów. W jego skład wchodzą: zaprawa klejąca, materiał termoizolacyjny (styropian lub wełna mineralna), kołki mocujące, zaprawa klejąca do zatapiania siatki, siatka zbrojąca, podkład gruntujący, tynk mozaikowy, wyprawa elewacyjna (tynk: silikonowy, silikatowo-silikonowy, polimerowy, akrylowy, mineralny i farba fasadowa). Każdy z nich pełni przy tym istotną rolę. Jaką?
* Kleje do płyt styropianowychKleje do płyt styropianowychZaprawa Klejąca do styropianu KS20Zobacz więcej i mocowanie mechaniczne, czyli łączniki. To one mają decydujący wpływ tak na wytrzymałość całego systemu, jak i jego trwałość.
* Warstwa zbrojona, czyli zaprawa w połączeniu z siatką z włókna szklanegosiatką z włókna szklanegoSiatka Podtynkowa SW165Zobacz więcej (siatką podtynkową) – jej celem jest przede wszystkim wzmocnienie izolacji.
* Podkłady pod wyprawy tynkarskie – ich zadaniem jest przygotowanie podłoża do dalszych prac wykończeniowych.
* Wyprawy tynkarskie – nie chodzi w tym przypadku tylko o walory estetyczne, ale przede wszystkim o zabezpieczenie ścian przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych, łącznie z promieniowaniem UV. Podobną funkcję pełnią też grunty pod farby fasadowe i same farby (do stosowania wyłącznie na tynku mineralnym).
Inna ciekawostka? Izolacja termiczna obok oczywistej funkcji izolacyjnej może być także rodzajem bariery ognioodpornej – na prawidłowo wykonanym systemie ociepleń Foveo-Tech S na styropianie nie występuje pełzanie ognia po powierzchni ocieplenia, nie dochodzi również do jego uszkodzenia. W razie zagrożenia pożarem system w sposób bardzo ograniczony wpływa na jego rozwój.
Narzędzia i akcesoria do systemów dociepleń
Konieczne przy ocieplaniu domu będą także: listwy, w tym startowe (ochrona przed szkodnikami), profile ochronne (wzmacnianie naroży domu), niskoprężna pianka poliuretanowa (do uzupełninia szczelin), poziomica, pace (płaskie lub/i zębate), wiertarka (z mieszadłem koszykowym), duży pojemnik, folie ochronne, papier ścierny, taśmy, młotek, ostry nóż, rusztowania i siatki osłonowe. Każde z tych narzędzi i akcesoriów skutecznie ułatwi pracę, a po jej zakończeniu także porządki.
Docieplenie domu to zadanie trudne i lepiej zdać się na profesjonalną ekipę budowlaną. Tym bardziej, że przed przystąpieniem do prac konieczne jest przygotowanie projektu technicznego ocieplenia budynku, który uwzględniać będzie np. grubość płyt styropianowych i rozmieszczenie łączników mechanicznych. Ich liczba i rodzaj zależą od materiału, z którego wykonane są ściany i ocieplenie, ale też np. stanu podłoża i wysokości bryły. Dlatego warto w tym celu udać się do uprawnionego projektanta.
Jeśli to niemożliwe, to pomocne mogą być porady eksperta, bezpłatny program na stronie internetowej producenta (w przyjazny i intuicyjny sposób wyliczy, jakiej grubości i o jakich właściwościach termoizolacyjnych powinno być docieplenie) i szczegółowe wytyczne (łącznie z instrukcją ocieplenia). Pamiętajmy także o Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. To kwestie techniczne.
A co jeśli chcielibyśmy wiedzieć wcześniej, jak będzie wyglądać dom po skończeniu prac? Warto w tym celu skorzystać z internetowego wzornika kolorów i przede wszystkim konfiguratora fasad Foveo Tech. Ten ostatni umożliwia wgranie własnego zdjęcia i przetestowanie dowolnych kolorów (np. na ścianach i cokołach).