Prawidłowe metody klejenia styropianu – metoda punktowa oraz metoda obwodowa
Stosowanie płyt styropianowych jest jedną z najpopularniejszych metod wykonywania termoizolacji budynku. O jej trwałości i skuteczności działania będzie decydować jednak nie tylko wybór odpowiednich materiałów, ale i ich prawidłowy montaż. Jakie są zatem sposoby klejenia styropianu i który z nich zastosować?
Z tego artykułu dowiesz się:
- jakie są metody klejenia styropianu,
- czy klejenie styropianu metodą punktową (na placki) to dobry wybór,
- co wybrać – klejenie styropianu metodą punktową czy obwodową.
Sposoby klejenia styropianu
Różne ekipy budowlane stosują rozmaite metody klejenia styropianu, oto najpopularniejsze z nich:
• Klejenie styropianu metodą punktową tzw. klejenie na placki – w tym przypadku klej do materiałów termoizolacyjnych jest nanoszony na płyty punktowo. Polega to na nałożeniu 6-8 placków w równomierny sposób.
• Metoda obwodowo-punktowa – tutaj oprócz placków pojawia się także ramka z kleju dookoła styropianowej płyty.
• Nanoszenie kleju grzebieniowo – ta metoda klejenia styropianu zakłada rozprowadzenie kleju, np. zaprawy klejącej do styropianu KS 10 na całej powierzchni płyty za pomocą zębatej pacy. Jednak sposób ten sprawdza się jedynie w przypadku idealnie równych podłoży, dlatego jest rzadko stosowany.
Ważne!
Zawsze należy nakładać klej na styropian, nigdy zaś na podłoże, do którego mocujemy płyty. Niezależnie od wyboru metody, ważne by płyta styropianowa była pokryta klejem w 40%, a po dociśnięciu, powierzchnia styku powinna wynosić 60%.
Styropian klejony metodą punktową – czy będzie spełniać swoje zadanie?
Klejenie styropianu na same placki to bardzo kusząca metoda – pozwalająca na zaoszczędzenie sporej ilości materiałów budowlanych, a także czasu wykonawców termoizolacji domu. Jednak coraz częściej wskazuje się na to, że jest ona nieprawidłowa z wielu przyczyn. Jakich?
• Mniejsza stabilność mocowania – płyta styropianowa klejona na same placki jest nierównomierna – może się uginać na obrzeżach, co z kolei utrudni kładzenie zbrojenia na termoizolacji. W przypadku tej metody mocowana jest mniejsza powierzchnia płyt, co także zwiększa ryzyko ich odpadania od ścian.
• Gorsza izolacyjność cieplna – powietrze może się poruszać pod styropianem, powodując wyziębianie ścian. • Mniejsza estetyka – jeśli ramki płyt styropianowych nie będą przymocowane, mogą lekko odstawać i pozostać widoczne na elewacji budynku.
• Niewystarczająca ochrona przeciwpożarowa – ogień może rozprzestrzeniać się pod styropianem – bez trudu będzie się przemieszczać pomiędzy plackami.
Budowlańcy stosujący metodę klejenia styropianu na placki powołują się na lepsze oddychanie ścian, a tym samym łatwiejsze uporanie się z wilgocią w mieszkaniu. Warto jednak wiedzieć, że wymiana wilgoci w budynkach przez ściany przebiega w bardzo znikomym stopniu – dużo ważniejsze okazuje się stworzenie skutecznego systemu wentylacyjnego. Jaki sposób klejenia styropianu okaże się zatem najlepszy?
Klejenie styropianu metodą obwodową – dlaczego warto?
Obecnie najczęściej wybieraną metodą klejenia styropianu jest metoda punktowa - ta wykorzystująca placki, ale też dodatkowo stosująca ramki okalające całą płytę. Przede wszystkim zapewnia ona budynkom i ich użytkownikom bezpieczeństwo pożarowe – ogranicza rozprzestrzenianie się ognia pomiędzy piętrami.
Klejenie styropianu na ramki zapewnia dodatkowo odpowiednią szczelność będącą wynikiem układu zamkniętego stworzonego przez masę do mocowania. Do zalet takiego sposobu klejenia styropianu możemy zaliczyć także mniejsze ryzyko nieproszonych gości w warstwie izolacyjnej domu – w styropianie klejonym na placki mogą bowiem zamieszkać osy, szerszenie lub inne owady.
Klejenie styropianu metodą punktową czy obwodową? Ta druga metoda na pewno przyniesie Ci więcej korzyści – trwałość izolacji, mniejsze straty ciepła, bezpieczeństwo i spokój na lata.